Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Strofa paralele - Poezi nga Vangjush Ziko

Libri thotė


Libri thotė,
errėsira u bė dritė.
Vdekja bėhet jetė.
Kam parė yllin tė ndritė
dhe shuarjen e kometės.

Mė thanė,
kur linda, qava.
Kur tė vdes,
Kam shpresė tė qesh.
Jeta, e pėrvėluar saharė,
mes lindjes e vdekjes, nė mes.


VARGU MĖ DOLI NGA SHPIRTI

Vargu mė doli prej shpirtit
nga errėsira ime brenda
ku bashkė ishin
gėzimi dhe brenga.

Nė ėsht' i shėmtuar,
ėshtė bir i gėzimit.
Nė ėshtė syshkruar,
brenga e lindi.


NE

Ka spitale pėr njerėz
ka dhe pėr kafshė.
Ne jemi tė ndjeshėm,
saē jemi tė vrazhdėt,
s' pėrfillim vetveten,
pėrgjėrohemi pėr kafshėt.


NĖ MUZE

Nė muze, sipas lashtėsisė,
shoh njė kafaz prej degėsh lisi.

Mė tej, nė njė pavion tjetėr,
shkėlqen avioni dhe njė raketė.

Dhe ciceroni mburr epokėn,
por veē njė gjė harron tė thotė.

Pėrpara se tė shpiknim krahėt,
tė mjerėt ne, shpikėm kafazėt.


FABUL

Njė bletėrritės mė tha njė ditė,
Mjalti mė ngjan me poezitė.

Ti kullot vargjet nė lule dhimbjeje.
Ku ēel duhani, bletėt i shpie.

Poet e bletė, sa tė afėrt,
Dhimbjen e helmin e bėjnė mjaltė

Nga Vangjush Ziko
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it