Odiseja e njė dedektivi - Libėr nga Agim Hamiti

Ngjarje tė jetura


Cdo kalimtar qė shkel pėr herė tė parė nė Spaē pushtohet vetvetiu prej njė apatie tė pėrgjithshme, tė ngjashme me atė qė provon njeriu kur padashje bėhet dėshmitar i njė jete nė agoni. Edhe sikur udhėtari nė fjalė tė mos jetė i vetėm, duke hyrė nė pusin e madh natyror qė pėrbėn ky vend, ai do tė ndiej nevojėn e njė heshtjeje soditėse, pėr tu thelluar nė botėn e ndjenjave tė tij tė befasuara.

Vendi ėshtė i rrethuar nga tė gjitha anėt prej njė vargu kodrash tė larta. Po t‘i shikosh prej gropės sė Spaēit, ato tė krijojnė pėrshtypjen e dy vargmaleve nė formė gjysmėrrethi vendosur pėrballė njėri-tjetrit, ngaqė relievi ėshtė tepėr i thyer. Nė dy pikat simetrike tė takimit tė tyre, nė juglindje e nė veriperėndim, shtrati i ngushtė e i thellė i njė pėrroi hap dy dritare natyrore tė kėtij hauzi tė madh.

GK

Shkurret qė mbulojnė pjesėrisht shpatet e kodrave rrethuese i nėnshtrohen njė lufte tė rreptė me natyrėn, pėr tė mbijetuar egėrsinė e asaj toke shterpė nė procesin e shpėrbėrjes. Rrėnjėt e tyre gjysmė tė dala mbėrthehen fort, duke depėrtuar anash gurėve tė djegur bojėkafe, ose nėpėr tė ēarat e pllakave tė shtresėzuara. Gjethet e tyre mund tė shikohen tė shpalosura nė diell vetėm pėr pak orė, mbasi, sapo fillon tė nxehtit, ato tkurren pėr tė ngadalėsuar avullimin e ujit tė siguruar me shumė vėshtirėsi.

Odiseja e njė dedektivi 1 - Lexo librin (pdf) - kliko
Odiseja e njė dedektivi 2 - Lexo librin (pdf) - kliko


Nga Agim Hamiti

30/04/2011 - 17:33:43 | Komente: 69 | Shikuar: 27634 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »

 1. Postuar nga: Burimi

  Ju lutem lexojeni kėtė libėr se ėshtė i papar ku tregon shumė tė vėrteta qė populli Shqiptar, duhet ti di.Mundėsisht jepuani dhe miqėve tuaj.

 2. Postuar nga: Linda

  Detektivi i burgosur u ngrit nė kėmbė, nxori disa fije letre nga xhepi dhe filloi tė lexonte me njė zė tė shtruar:
  Zotėrinj tė Nnderuar,
  Jam sa i befasuar nga mbrojtja e paparashikuar e shtetit mė tė fuqishėm tė botės, aq edhe i indinjuar prej shtypjes sė pamėshirshme, qė i ėshtė bėrė e po i bėhet popullit shqiptar nga njė diktatori i mbėshtetur fuqimisht prej Londrės. Anglezėt e adhurojnė lirinė, por kjo nuk i pengon ata pėr tė mbėshtetur despotėt qė bėjnė lojėn e tyre nė prapaskenat e politikės, duke skllavėruar popuj tė pafajshėm.
  Jam i befasuar prej takimit tė sotėm pėr faktin se regjimi ynė nė fuqi nuk i ka njohur praktika tė tilla nė marrėdhėniet midis shteteve. Por duket qartė se vezullimet e njė qytetėrimi, qė nis mesazhe nė emėr tė njerėzimit me sonda ndėrplanetare, nuk mund tė mos ta depėrtonin klonin e Shqipėrisė hermetike, e cila ka filluar t'i mbyllė portat me ēelėsa tė markave britanike.
  Eshtė fakt qė pranohet prej tė gjithėve, se t'i shikosh atdheut plagėt e hapura nė fshehtėsi prej njė diktatori agjent dhe tė mos pėrpiqesh t'ia mjekosh, ėshtė njė dezertim i turpshėm. Nė shtigje tė tilla mė ka tėrhequr pėr dore fati im dhe unė jam pėrpjekur tė bėja sa tė mundja, nėn diktatin e shpirtit tim tė lėnduar nga pendesa.
  Jam bir i njė populli tė thjeshtė, tė ndershėm, punėtor e liridashės, por, mjerisht, i njė populli tė pakulturuar nė nivelin e kontinentit; jo pėr faj tė tij. Pėr shkak tė ndėrhyrjeve jo dashamirėse tė fuqive tė mėdha, si edhe tė papjekurisė sė tij politike, populli shqiptar doli i humbur prej tė dy luftėrave botėrore, si nė planin shoqėror, ashtu edhe nė atė kombėtar. Fajet e rėnda politike sjellin pasoja tė rėnda pėr tė ardhmen e ēdo populli. Pėr analogji tė fatit tė popullit tim, po ju sjell fatin tim:
  Nė rininė e hershme kam ėndėrruar tė bėhesha njė mjek i mirė, pėr t'iu qetėsuar dhimbjet njerėzve e pėr t'iu zgjatur jetėn. Por ata qė e kishin nė dorė fatin tim ditėn ta manipulonin atė, duke devijuar aspiratat e mia. Dhe unė u shndėrrova nė tė kundėrtėn e atij qė ėndėrroja tė bėhesha. I lidhur pazgjidhmėsisht me profesionin e detektivit, unė u shkurtoja jetėn njerėzve e u shkaktoja dhimbje. Me kalimin e viteve, duke u kthjelluar, brejtjet e forta tė ndėrgjegjes mė fundosėn nė njė pendesė gjithnjė nė rritje, pa kthim. I dėshpėruar prej gjendjes sime, ndieja neveri ndaj profesionit dhe fillova ta manifestoja hapur atė.
  Pėr kėto dukuri tė sjelljes sime tė dyshimtė nė punė e nė jetė, u shpalla i padėshirueshėm nga eprorėt e mi dhe u pėrjashtova prej radhėve tė DSJsė. Ky qe njė ēlirim i pjesshėm pėr mua, i cili nuk mė shkarkonte kurrsesi nga pėrgjegjėsia e misioneve tė kryera.
  Rėnia nė burg mė shėrbeu si njė dritare prej nga unė pashė me sytė e mi atė lloj barbarie tė regjimit qė i kisha shėrbyer verbėrisht, tė cilėn nuk do ta kisha besuar kurrė me tė dėgjuar. Nuk mė dhimbsej vetja pėr vuajtjet qė kaloja. Ato ishin njė kurė e mirė pėr shpirtin tim tė pllakosur nga pendesa. I lehtėsuar nga pozicioni im i ri nė jetė, sillja ndėrmend fjalėt e shkrimtarit amerikan, Toro:
  «Pėr njė njeri tė ndershėm, burgu ėshtė vendi mė i pėrshtatshėm nė njė shtet ku skllavėria mbrohet me anė tė ligjit.»
  Por edhe atje erdhi e mė trokiti nė derė profesioni im i vjetėr. DSJ mė bėnte thirrje tė kryesoja njė mision tė rėndėsishėm «pėr interesat e larta tė atdheut.» E njihja mirė hipokrizinė e kėtyre sloganeve dhe isha i vendosur nė refuzimin tim. Nė qoftė se njė ditė do tė m'i imponin me forcė ato armė, tė cilat kisha vendosur tė mos t'i prekja mė me dorė, do t'i pėrdorja pa ngurrim kundėr atyre qė do tė mė detyronin tė rikthehesha nė shėrbimin sekret.
  S'vonoi shumė dhe doli nė skenė njė kundėrshtar shumė mė i fuqishėm e mė i specializuar e, deri atėherė sekret: Inteligjencė Servisi britanik. Nė pritje tė takimit tim tė parė me zyrtarėt anglezė, mė rrihnin si ēekan nė mendje pyetjet:
  Kush ua kishte hapur derėn e pasme tė oborrit kėtyre mysafirėve tė natės qė do tė mė vizitonin?

 3. Postuar nga: Linda

  Ēfarė pėrfaqėsonte nė tė vėrtet epoka dyzetėvjeēare e ndėrtimit tė socializmit nė Shqipėri? Sa marksist paskej qenė diktatori ynė? A dinte gjė populli shqiptar, si ishte luajtur e po luhej me fatet e tij?
  Nė qoftė se populli nuk kishte nga ta dinte kėtė tė vėrtetė dramatike, unė, biri i tij fajtor, e mėsova pėr shkak tė koniukturave nė shėrbimin sekret. Pėr mua ajo tani ishte lakuriq. I dalė nga xhunglat e politikės sė fshehtė, silueta e luanit britanik po shfaqej kėrcėnueshėm nė horizontin e tė ardhmes sė atdheut. Do tė takohesha me bashkatdhetarėt e Shekspirit, pėr tė cilėt punonte njė Makbeth shqiptar shumė mė mizor nga ai i Skotlandės.
  Takimi me ta nuk solli ndonjė ndryshim nė gjendjen time, veē dyfishimit tė rrethit tė hekurt qė mė shtrėngonte pėr t'iu kthyer profesionit tė dikurshėm. Ndėrkohė mė kujtoheshin fjalėt e njė poeti e patrioti tė shquar shqiptar tė viteve njėzetė–tridhjetė:
  «Anglia, kjo fuqi e madhe dhe dinake, asnjėherė nuk ia ka dashur tė mirėn vendit tim. Unė, si njė individ i pafuqishėm pėr t'ia ndaluar dorėn e sprovuar nė bėmat e saj, shpreh publikisht protestėn, duke deklaruar se nuk do ta mėsoj gjuhėn angleze sa tė jem i gjallė.»
  Pėr tė penetruar lirshėm nė radhėt e shėrbimit sekret shqiptar, anglezėt filluan spastrimet e kundėrshtarėve tė mundshėm. Pas pushkatimit tė detektivit Genc Daka dhe dėnimit me burgime tė rėnda tė disa tė tjerėve, njė muaj mė parė u vra me dy plumba pas shpine detektivi Fatmir Merdari. Nėn akuzėn recetė ―tradhėti e lartė‖, ditėt e fundit u arrestua detektivi Afrim Pahia, i cili u detyrua tė bėnte vetvrasje, pėr tė mos u rėnė pré e torturave ēnjerėzore tė hetuesisė shqiptare. Tradhėtarėt e atdheut akuzojnė gjithmonė pėr tradhėti tė tjerėt. Ky ėshtė njė mėsim i mirėnjohur i historisė.
  Disa ditė mė parė anglezėt tėrhoqėn nė Londėr nėndrejtorin e DSJsė, Guri Streto. Prej trysnisė sė rreziqeve qė i kanoseshin nėn mjegullėn londineze, ai u detyrua tė arratisej. Inteligjencė Servisi reagoi menjėherė nė mėnyrė cinike: arrestoi zėvendėsuesin e tij nė detyrė nė DSJ, Afrim Pahia. Ky tentoi tė vetėvritej, pėr tė mos iu nėnshtruar torturave qė e prisnin. Nėpėrmjet kėtyre masave tė paarsyeshme represive shėrbimet sekrete britanike synojnė tė mposhtin rezistencėn e detektivėve shqiptarė ndaj planeve tė tyre tė errėta, nė bashkėpunim me klanin diktatorial tė Tiranės. Qeveria amerikane duhet tė bėjė ē'ėshtė e mundur qė t'iu ndalojė dorėn regjisorėve tė Inteligjencė Servisit, pėr tė mos ta shtjellur mė tej dramėn shqiptare.
  Populli shqiptar, numerikisht i vogėl, disponon forca tė mėdha shpirtėrore pėr t'iu kundėrvėnė sė keqes. Ne jemi njė popull shumė mirėnjohės ndaj atyre qė na ndihmojnė, por nuk i harrojmė kollaj edhe atė qė na bėjnė tė keqen.
  Duke pėrfituar nga rrethanat speciale qė m'u krijuan, shpreh me zė tė lartė vullnetin e ndrydhur tė popullit tim tė shumėvuajtur, duke i bėrė thirrje qeverisė amerikane qė te kontribuojė nė zgjidhjen e drejtė tė "ēėshtjes shqiptare", megjithė kompleksitetin e saj. Ky ėshtė amaneti i njė tė burgosuri politik, qė kėrkon mjekim pėr plagėt e popullit tė tij.
  Dėshiroj qė zėrin tim, tė pajisur me kėtė cilėsi, ta pėrcillni deri nė sferat mė tė larta tė shtetit e tė qeverisė suaj, mundėsisht deri nė katin e sipėrm tė Shtėpisė sė Bardhė, nė zyrėn e Shkėlqesisė sė Tij Presidenciale, Zotit Regan [tė pranishmit ēohen nė kėmbė, me pėrjashtim tė Dofenit]. Pėrfitoj nga rasti, t'i uroj Shkėlqesisė sė Tij sukses tė plotė nė zgjedhjet e afėrta, pėr tė mirėn e popullit amerikan, tė aspiratave tė popujve nė zhvillim, si dhe pėr plotėsimin me sukses tė misionit qė i ka ngarkuar historia, si Kampion i Lirisė dhe i Paqes nė botė. Ju falėnderoj pėr vėmendjen." nga libri "Odiseja e nje detektivi"

 4. Postuar nga: Burimi

  Ju pėrshėndes Linda,jeni shumė e mirė do tė lutesha shumė juve dhe kujdo qė ka mundėsi ta pėrkthej nė Anglisht letrėn e Agim Gani Hamitit nga Dukati i Vlorės.Linda ju keni mundėsi vendoseni nė faqen e parė tė Gazetės Kritika me qė jeni antare.

 5. Postuar nga: Linda

  Me ka impresionuar pa mase ky liber. Dhe me ka dhene krah, pasi mendoj se ne kete vend ka burra e trima. Sikurse ishin 20 djemte detektive qe ia perkushtuan jeten vatanit. Ne kete liber pashe se kur vjen puna per fatet e vendit, patriotet bashkohen. Autori i librit njeri i persekutuar nga rregjimi komunist, qe vinte nga nje familje patriote, behet mik i ngushte me nje patriot tjeter qe persekutohet nga rregjimi per te cilin kishin kontribuar i ati si partizan dhe ai si dedektiv i forcave te sigurimit te vendit. Vinin nga kahje te ndryshme por i bashkoi nje ideal, ai i mbrojtjes se vatanit, i bashkoi karakteri, kultura, besa, trimeria, fisnikeria. Ky liber doli ne drite ne nje moment domethenes per vendin tone. Ata qe e ndjejne veten shqiptar duhet ta ngrene zerin dhe te ngulin kembe per mbrojtjen e intereave te tyre duke u perballur edhe me fuqite e medha nese eshte nevoja. Sikurse ne ngritem zerin ndaj nje ambasadori, si ai amerikan, dhe nuk u pajtuam me menyren si i trajtoi shqiptaret ne kete kohe duke mbrojtur kriminelet dhe vrasesit, kjo duhet te jete filozofia jone si popull dhe si komb.

  Bashkohem me shqetesimin e autorit te ketij botimi qe ceshtja e djemve qe mbahen peng duhet te zbardhet. Duhet te zbardhet vrasja e tre martireve te sigurimit te shtetit. Sikurse duhet te vihet ne vend dinjiteti i shume e shume te persekutuarve qe u trajtuan mizorisht ne burgjet dhe kampet komuniste. Duhet te zbardhet e verteta mbi asgjesimin e shume shqiptareve qe angazhoheshin per te permbysur rregjimin komunist dhe qe paditeshin ne organet e sigurimit pikerisht nga ata qe i angazhonin ne keto misione. Shume e turpshme kjo farse qe ka cuar ne asgjesimin e shume patrioteve qe urrenin rregjimin komunist dhe qe familjet e tyre keqtrajoheshin nga te perkedhelurit e Perendimit. Ne kete menyre do t'i pritet dora bishes qe sundoi kete vend per 50 vjet dhe vazhdon ta sundoje nen rrogoz.

 6. Postuar nga: Linda

  I forte fare ky liber edhe per informacionin qe na sjell ne lidhje me familjen Hoxha dhe rolin e tyre. Nese Ilir Hoxha edhe pas '90 vazhdon te drejtoje, duke qesendisur turmat qe mund t'i komandoje sipas qefit, fare mire mund te kuptojme perse pikerisht u angazhuan Sali Berisha dhe Lulzim Basha si marioneta te tyre. Sapo mesova se e ema e Lulzim Bashes, ka qene e dashura e njerit prej djemve te Enver Hoxhes.

 7. Postuar nga: Linda

  Nese do te ndjekim logjiken e ketij libri, atehere nese familja Hoxha u mbeshtet nga Perendimi per te sunduar per 50 vjet edhe pas '90 mesiguri ata mbeshtesin kete familje. Meqe sic thote populli ku ka ze nuk eshte pa gje dhe flitet per femijet dobice te familjes Hoxha, atehere po te supozojme se nje nder ta eshte edhe Lulzim Basha, atehere Perendimi sot do te mbeshtese Bashen dhe nje mundesi mbeshtetjeje eshte qe ai te fitoje edhe keto zgjedhje.

  Mesazhin qe ata vazhdojne te sundojne e jep vete Ilir Hoxha me kete thenie: "Turmat… Gjigantė pa tru nė shėrbim tė tė tjerėve. Ne dimė t’i kalėrojmė mirė turmat, se jemi mėsuar gjithė jetėn me brohoritjet e tyre. Nė qoftė se deri pardje brohorisnin direkt ne pėr gati njė gjysmė shekulli, duke filluar nga dje turmat po brohorasin emisarėt tanė besnikė e tė bindur. Lojėrat e politikės me turmat janė shumė mė joshėse se peripecitė e shėrbimit sekret, Hamit. Sikur tė kishe pranuar ofertėn tonė nė vitin 1983, do ta gėzonim bashkė pushtetin edhe sot."

 8. Postuar nga: El da

  Pershendetje,
  kam lexuar dy vellimet e lartshenuara te librit "Odiseja e nje detektivi"...doja te dija nese dikush nga ju disponon ndonje nga librat e tjere te autorit ne .pdf...kam kureshtjen te lexoja cdo gje tjeter qe autori ka shkruar.. smile
  faleminderit

 9. Postuar nga: Burimi

  Znj,Elda, me shkruani nė kėtė adresė elektronike tė dėrgoj romanin ''Heronjėt e Kotėsisė''dhe ''Polina''
  Me autor Agim Hamiti nga Dukati i Vlorė.
  kerkojndihme@yahoo.com

 10. Postuar nga: l burgosur politik

  Kemi tė bėjmė me njė Libėr krejtė tė veēantė dhe do ishte mirė qė ky libėr tė diskutohej nga analistėt gazetarė dhe nga e gjith elita e kombit Shqiptarė kudo qė ndodhet.Po tė ishte mundėsia tė pėrkthehet dhe Anglisht do kishte vlera do ishte njė thesarė qė nuk paguhet.

  I burgosur politik

 11. Postuar nga: Teuta

  Po ēfar guximi paska patur ky autor mė ka befasuar shumė.Tamam Shqipėtar i vėrtet ju lutem kush ta lexoj tė japi mendimin e tij rreth kėtij libri mė dy vėllime ''Odiseja e njė Detektivi''duke bėrė njė koment.Teuta Tiranė

 12. Postuar nga: lili

  26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

  Shef i kufirit tė jugut deri mė 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend pėr vrasjet e shumta nė kufirin e jugut tė shtetasve qė tentonin tė arratiseshin. Pėr kėtė “meritė tė spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaēėrisht nė fund tė vitit 1990. Po pėr tė njėjtėn meritė, ambasada amerikane e punėsoi duarpėrgjakurin Rrapo pak kohė pas dekorimit.

  Prej datės 03 shkurt 1990 deri nė datėn 23 gusht 1990 (pra, brenda njė periudhe mė pak se dyqind ditė) me urdhėr tė Rrapo Hazizit janė vrarė prej postave tė ndryshme tė kufirit tė Jugut 23 shqiptarė me moshėn mesatare 27 vjeē. Ky krim i pėrbindshėm ka ndodhur disa muaj pas pėrmbysjes sė komunizmit nė Evropėn Lindore dhe nė njė kohė qė nė Shqipėri ligji i vendosur rishtas parashikonte njė dėnim maksimal deri nė pesė vjet heqje lirie pėr shkelje kufiri. Ja lista me tė dhėnat e plota tė viktimave tė Rrapos.

 13. Postuar nga: lili

  Kėta shok punojnė aktualisht nė Ambasadėn Amerikane.
  1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

  Ka filluar punė nė ambasadėn amerikane sapo ajo hapi portat e saj nė Tiranė mė 1991. Ky privilegj i ėshtė rezervuar prej amerikanėve pėr merita tė veēanta: Pullazi ka qenė shofer i Enver Hoxhės.

  Nė ēdo rast qė ndodhet vetėm, Astriti kėndon kėngėn e tij tė preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa tė drejtė.

  2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

  Ish-shofer i Kadri Hazbiut.

  Krenarinė pėr tė kaluarėn e tij e pėrmbledh nė kėto fjalė:

  «Kudo qė e ēoja me veturėn luksoze “grushtin e hekurt tė diktaturės” dridhej foshnja nė bark tė nėnės.»

  3- Besnik Malo Ēala, nga Vlora.

  Ka filluar punė nė ambasadėn amerikane bashkė me Pullazin mė 1999.

  Cilėsia e tij mė e preferuar prej amerikanėve: Ka qenė kuadėr i mirėnjohur i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė diktaturės, ekspert i stėrvitjes sė grupeve terroriste marksiste-leniniste tė mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», tė cilat stėrviteshin nė Shqipėrinė diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin nė kampet stėrvitore nė malet e Burrelit dhe nė Pishė Poro tė Vlorės.

  Lidhur me tė kaluarėn e tij, Besniku i Partisė shprehet me krenari:

  «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftėsinė time stėrvitore tė terroristėve.»

  4- Emri Baja, nga Kukėsi, survejues i ambasadės amerikane nė Tiranė.

  Gjatė veprimtarisė 15 vjeēare nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė diktaturės ka qenė krahu i djathtė i Kadri Hazbiut. I mirėnjohur pėr egėrsinė e tij ndaj “armikut tė klasės”, Hazbiu e emėroi pėr disa vjet shef tė kampeve tė internimit nė rrethin e Lushnjės pėr tė mbjellė terror. Tė internuarit e rrethit tė Lushnjės tė asaj periudhe shpreheshin:

  «Xhebraili nuk mund tė ketė pamje tjetėr veē asaj tė Emri Bajės.»

  Lidhur me veprimtarinė e tij pėrkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:

  «Ministri mė kishte thėnė disa herė: Kur ti mendon se lufta e klasave ėshtė zbutur, unė ia bėj tė njohur kėtė shokut Enver dhe pėr armikun e klasės bien kambanat e vdekjes».

  I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometėr i luftės sė klasave», komunistit veteran Baja i ėshtė besuar survejimi i ambasadės sė «imperializmit amerikan».

  5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

  Kuadėr i sprovuar i Sigurimit tė Shtetit i rekomanduar pėr punėsim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur pėr tė:

  «Sikur shoku Enver tė mė pyeste: “Pas teje, kush ėshtė personi qė mė do mua mė shumė?”, unė do t’i pėrgjigjesha pa u menduar: Hasani.»

  Hasani ka qenė sekretar partie ne Farkė tė Tiranės, tek helikopterėt. Nė ēdo xhep tė tij mban njė fotografi tė Enver Hoxhės, ndėrsa nė shtėpi ruan me mall njė statujė tė vogėl fildishi tė diktatorit, tė cilėn e ledhaton nė mbrėmje deri sa e zė gjumi.

 14. Postuar nga: lili

  Vazhdojė tė botojmė listėn e komunistėve qė aktualisht punojnė nė ambasadėn Amerikane nė Tiranė dhe thėnjet e tyre.

  Tiranė6- Selami Liēo, nga Peshkopia.

  Ish-oficer zbulimi nė kohėn e diktaturės dhe oficer ushtrie deri mė 1997. I akuzuar pėr kontrabandė masive armėsh prej vitit 1997 e nė vazhdim, Liēon e mori nė mbrojtje ambasada amerikane nė Tiranė, ku edhe u punėsua nė vitin 2000. Atje vazhdon tė jetė edhe sot. I befasuar prej ngrirjes sė dosjes sė tij penale mjaft tė ngarkuar, nuk lodhet sė pėrsėrituri fjalėt:

  «Mallkuar qoftė kush mendon se amerikanėt janė antikomunistė!»

  Gruaja e tij ka punuar gjithmonė nė “Bllok”.

  7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

  Ka filluar punė nė ambasadėn amerikane qysh mė 1991, me “ajkėn” e tė punėsuarve atje.

  Deri mė 1973 – sa kishte gjallė babanė –, ka jetuar nė “Bllok”. Ėshtė dėgjuar tė pėrmendė shpesh kujtimin mė tė shtrenjtė qė ruan nga jeta nė «Bllokun e Udhėheqjes”:

  «Sa herė qė vinte pėr vizitė tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorėt e vendosur si ti janė maja e shpatės sė diktaturės sė proletariatit, shoku Misto. I tmerrove klerikėt me pretencat e tua, qė s’njohin dėnim tjetėr veē atij me vdekje. Uroj qė edhe Agimi tė eci nė gjurmėt e tua.»

  Pėr meritat e babait dhe tė tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen tė dy tė punėsuar nė ambasadėn amerikane.

  8- Bashkim Male, nga Erseka.

  Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikėqyrės nė ambasadėn amerikane. Bashkėpunėtor aktiv i Sigurimit tė Shtetit. Shokėt e tij tė punės trembeshin mė shumė nga Bashkimi, se sa prej kryetarit tė Degės sė Brendshme.

  «Pėrpiqem tė jem mė tolerant kur mė shajnė pėr familjen, se sa kur mė pėrgojojnė karrierėn time si anėtar besnik i Partisė sė Punės», pranon me ēiltėrsi Bashkimi.

  9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

  Njė tjetėr rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili ėshtė shprehur me respekt tė thellė si pėr patriotin e tij edhe pėr ambasadorin amerikan nė Tiranė:

  «I vetmi komisar qė i ka lexuar nga tri herė tė gjitha veprat e shokut Enver ėshtė pikėrisht Sadiku. Njė ditė Sadiku, i pėrhumbur nė kujtime, shkroi instinktivisht me bojė tė kuqe mbi njė mur tė ambasadės emrin e pavdekshėm “Enver”. Falėnderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, nė vend qė ta pushonte nga puna mikun tim pėr pakujdesinė e treguar, e thirri nė zyrė dhe i dhuroi njė flakon parfumi Nostalgji. Vetėm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollė qė mė kishte pėrsėritur disa herė shoku Enver gjatė viteve tė fundit tė jetės sė tij tė ndritur:

  “Sillo, nė politikė gjėrat nuk janė ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanėt ti? Aq sa jam unė besimtar se kam mbiemrin Hoxhė, aq janė edhe ata antikomunistė”. »

  10- Veli Varfri, nga Tepelena.

  « Bashkėpunimi me Sigurimin e Shtetit pėr mua ka qenė po aq i domosdoshėm sa edhe frymėmarrja», thekson Veliu me modesti.

  «Edhe sikur tė mos quhej “Lug i Zi”, ai vend atė emėr do tė kishte marrė prej nėnave tė shumta tropojane qė veshi me tė zeza Veli Varfri, duke iu vrarė djemtė nė kufi.»

  Sa herė qė bie fjala pėr Enver Hoxhėn nė ambasadėn amerikane, Veliu pėrdor epitetin «I paharruari», duke psherėtirė dhe sytė e tij mbushen menjėherė me lot. Nėpėrmjet njė sajti privat shpėrndan stema tė ish-diktatorit.

 15. Postuar nga: lili

  11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

  Njė ndėr komunistėt fanatikė qė e ka vizituar mė shpesh shtėpinė muze tė diktatorit nė Gjirokastėr, duke pozuar ēdo vit para saj.

  «Sigurimi i Shtetit pėr mua ka qenė Zoti nė tokė», shprehet Bardhyli nė konfidencė.

  12- Qemal Bashkurti, nga Tropoja.

  I pyetur nėse do tė dėshironte qė t’i ngjallej njeriu i tij mė i dashur qė nuk jetonte mė apo ish-diktatori, Qemali ėshtė pėrgjigjur pa ngurruar:

  «Nuk kam pasur nė jetė njeri mė tė dashur nga Enver Hoxha.»

  13- Kasėm Ymeri, nga Skrapari.

  Dėshira e tij mė e madhe nė jetė:

  «Tė kisha vdekur nė tė njėjtėn ditė dhe orė me Enver Hoxhėn!»

  14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

  Ky ėshtė i rekomanduari i tretė i Sulo Gradecit, pėr tė cilin Sulua vetė shprehej dikur me modesti:

  «Sikur shoku Enver tė kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do tė kishte mbetur pa Sillo.»

  15- Aleks Ndini, nga Korēa.

  Shprehja e tij mė e spikatur:

  «Njė ditė pėsova njė krizė kardiake pranė vendit ku ka qenė liceu francez nė Korēė, tė cilin e vizitoj shpesh. Nė ēast mendova: “Ē’vdekje tė lumtur paskam pasur fat! Duke u rrėzuar pėrtokė, do tė kem rastin tė vė kokėn atje ku ka vėnė kėmbėn dikur shoku Enver!”»

  16- Peti Ēala, nga Fieri.

  Ditėn qė u rrėzua monumenti i diktatorit nė Tiranė, duke u ngashėryer Peti deklaroi:

  «Do tė kisha qenė i lumtur sikur tė vdisja duke mė rėnė pėrsipėr ai monument.»

  17- Shkėlqim Xhagolli, nga Tirana.

  «Po tė kisha vdekur duke qenė anėtar i Partisė sė Punės, me siguri vdekja do tė kishte qenė shumė mė e ėmbėl pėr mua nga ē’do tė jetė njė ditė nė tė ardhmen», ėshtė shprehur mes miqsh Xhagolli.

  18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

  I paepur nė zhvillimin e luftės sė klasave edhe brenda fisit tė tij tė cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhėnė urdhėr tė prerė postave tė kufirit nė Peshkopi:

  «Ose asgjėsoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugė tė mesme nuk ka.»

  Idenė e tij pėr vlerėn e jetės, Hajriu e ka pėrmbledhur nė pak fjalė:

  «Sa boshe do tė mė dukej jeta, sikur shoku Enver tė mos mė dilte ēdo javė nė ėndėrr!»

  19- Fejzi Hoxholli, nga Korēa.

  «Shumė herė u kam tėrhequr vėrejtjen prindėrve qė nuk mė kanė ēuar emrin Enver», ka thėnė Fejziu me keqardhje.

  20- Mels Arapi, nga Vlora.

  Tė afėrmve tė tij u ka lėnė kėtė amanet:

  «Nuk duhet tė harroni tė ēoni mbi gjoksin tim nė arkivol teserėn e Partisė sė Punės.»

 16. Postuar nga: lili

  21- Isa Lumani, nga Erseka.

  Ēdo i interesuar mund tė gjejė nė shtėpinė e Isait secilėn prej “veprave” tė ish‑diktatorit. «Veprėn 19» nė anglisht ia ka bėrė dhuratė ambasadori amerikan mė 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit tė ditėlindjes sė diktatorit.

  22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

  «Sikur shoku Enver tė kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipėria do tė kishte mbėrritur nė komunizėm», ka profetizuar Shtepani.

  23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

  «Po ratė nė vėshtirėsi, kujtoni shokun Enver; po ratė nė nevojė, kujtoni Partinė e Punės!», i ka kėshilluar tė afėrmit e tij Muharremi.

  24- Halit Haliti, nga Erseka.

  «Kur mora teserėn e Partisė sė Punės nuk mė ka zėnė gjumi dy net nga gėzimi», ėshtė shprehur i pėrlotur Haliti.

  25- Jorgo Kaēi, nga Saranda.

  Kur ishte komandant kufiri nė rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte nė ēdo mbledhje forcave tė mbrojtjes:

  «Ēdo shqiptar qė arrin tė arratiset bėhet vegėl e imperialistėve, pėr tė luftuar kundėr popullit e vendit tė tij. Njė atdhetar i vėrtetė pranon mė parė tė vdesė, se sa tė vihet nė shėrbim tė amerikanėve.»

  Kur “atdhetari i vėrtetė” Jorgo Kaēi pranoi tė vihej nė shėrbim tė amerikanėve nė ambasadė (sigurisht pa vdekur), atje mėsoi disa gjėra qė nuk i dinte mė parė dhe thirri i entuziazmuar:

  «Nuk ma priste mendja kurrė qė karriera ime komuniste, e ideuar nė Komitetin e Partisė tė Sarandės, do tė realizohej nė selinė e ambasadės sė “imperialistėve amerikanė” nė Tiranė! I ftoj gjithė shokėt e mi tė idealit qė parullėn “Lavdi Marksizėm-Leninizmit!” ta zėvendėsojmė me “Lavdi prapaskenave tė politikės!”».

  26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

  Shef i kufirit tė jugut deri mė 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend pėr vrasjet e shumta nė kufirin e jugut tė shtetasve qė tentonin tė arratiseshin. Pėr kėtė “meritė tė spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaēėrisht nė fund tė vitit 1990. Po pėr tė njėjtėn meritė, ambasada amerikane e punėsoi duarpėrgjakurin Rrapo pak kohė pas dekorimit.

  Prej datės 03 shkurt 1990 deri nė datėn 23 gusht 1990 (pra, brenda njė periudhe mė pak se dyqind ditė) me urdhėr tė Rrapo Hazizit janė vrarė prej postave tė ndryshme tė kufirit tė Jugut 23 shqiptarė me moshėn mesatare 27 vjeē. Ky krim i pėrbindshėm ka ndodhur disa muaj pas pėrmbysjes sė komunizmit nė Evropėn Lindore dhe nė njė kohė qė nė Shqipėri ligji i vendosur rishtas parashikonte njė dėnim maksimal deri nė pesė vjet heqje lirie pėr shkelje kufiri.

  Tė gjith personat e listės janė me testa partie,20 prej tyre marrin dhe pincion nga shteti janė mbi 60 vjeē.

 17. Postuar nga: Linda

  Eshte shume interesant ky fakt qe ne Ambasaden Amerikane punojne keta njerez. KUptohet se ata jane shfrytezuar ne ate kohe dhe shfrytezohen edhe tani. Meqe qenkan njerez besnike, mund te kryejne fare mire punen, si qeni besnik.

  Ajo qe ne na ngushellon disi eshte se Shqiperia per 50 vjet nuk qenka lene ne varesi te sllaveve dhe qe na jep shprese se nuk do te lihet edhe tani. Do te thoni ju po per 50 vjet shqiptaret u rrenuan dhe u vrane barbarisht nga ai rregjim sikurse e thote edhe ky liber. Dhe natyrshem njerezit qe besonin tek Amerika ndihen te zhgenjyer sikurse edhe te perndjekurit politike qe pasqyrohen ne kete liber. Dhe nese vazhdon me kete logjike, atehere ne mund te themi me plot gojen se sot perkrahet Berisha dhe Basha per Tiranen, prandaj po behet gjithe ai makinacion. Por a do te vije ajo dite kur ajo te behet perle, sipas thenies se nje zyrtari anglez?!

  Qe Amerika nuk eshte komuniste kete nuk mund ta diskutojme. Qe komunizmi mund te jete nxitur nga Amerika kjo mund te diskutohet. Qe Amerika dhe anglezi e kane boten ne dore edhe kjo nuk mund te diskutohet. Por c'rol kane shqiptaret ne kete mes? Nga ajo qe kam lexuar me rezulton qe historikisht kane pasur rol kryesor duke qene aktiv apo duke qene te fshehur, te shfrytezuar. A eshte edhe sot ky roli i shqiptareve? Po perse Perendimi eshte mbeshtetur historikisht tek shqiptaret per te nxjerre geshtenjat nga zjarri. A eshte ideja e personazhit te ketij libri qe 'perla shkelqen me shume ne erresire'. Cili eshte roli i shqiptareve ne kete kohe. A do te perdoren, a do te asimilohen, a do te triumfojne, a do te gjejne veten dhe te lihen te lire te jetojne? A ka ardhur koha qe te jene legal ne vargun e sundimit anglo-sakson. Me beri pershtypje qe veprimet e NATO-s ne Vlore ishin te koduara Albion sikurse quhej Anglia ne lashtesi. A do te luftojne ata per te nxjerre edhe historine e tyre qe i lidh me kete rajon, apo vazhdojne ta fshehin dhe mbase t'u vije turp qe kane lidhje me shqiptaret. Te shohim se cfare do te ndodhe.

  Ajo qe do t'u keshilloja eshte te mos shqetesoheni se keta njerez punojne ne Ambasaden Amerikane, ata dine cfare bejne. Ne nuk kemi mik, apo shprese me te madhe se Amerika. Por ajo qe duhet te dije Amerika eshte se ne e duam Ate sepse duam veten tone dhe kerkojme ndihmen e saj jo per te na shfrytezuar dhe asimiluar por per te na ndihmuar te jetojme ne trojet tona si njerez dinjitoze.

 18. Postuar nga: Teuta

  "Komentet tuaj znj. Linda,janė serum shpresėdhėnės pėr gjithė shqiptarėt, prandaj lexohen me kėnaqėsi. Vazhdo tė shkruash, se duam tė tė lexojmė."

 19. Postuar nga: Alma

  Kjo veper ia heq masken pushtetareve aktuale ne Shqiperi dhe shpjegon me se miri arsyen pse nuk po ia vene akoma nderkombetaret dy kembet ne nje kepuce Saliut ashtu sic duhej edhe sic e kane mundesine per ta bere noway

 20. Postuar nga: Fatmir Lamaj

  Tabela e spiunėve tė punėsuar nė ambasadėn amerikane Gazeta Sot Tiranė Dt-29-09-2011

  1- A. P, nga Tirana, ish-shofer i Enver Hoxhės
  2- B, C, nga Peshkopia, ish-shofer i Kadri Hazbiut
  3- B. M, nga Vlora, ish punonjės i Punėve tė Brendshme
  4- B.K, nga Kukėsi, ish-shef i kampeve tė internimit.
  5- H.S, nga Skrapari, ish kuadėr i Sigurimit tė Shtetit
  6- S. L nga Peshkopia, ish-oficer zbulimi
  7- A. B, nga Gjirokastra, ish komunist dhe prokuror
  8- B. M, nga Erseka, ish-oficer, dhe bashkėpunėtor i Sigurimit
  9- S.H, nga Skrapari, ish bashkėpunėtor i Sigurimit
  10- V. V, nga Tepelena, ish-bashkėpunėtor i Sigurimit
  11- B.P, nga Erseka, ish sekretar partie, ish punonjės sigurimi
  12- Q. B, nga Tropoja, ish komunist, ish punonjės sigurimi
  13- K.Y, nga Skrapari, ish komunist, ish punonjws sigurimi
  14- A. H, nga Skrapari, ish bashkėpunėtor i Sugurimit
  15- A. N, nga Korēa, ish komunist, ish punonjės sigurimi
  16-B.D, ish bashkėpunėtor i Sigurimit
  17- Sh Xh, nga Pėrmeti, ish komunist, ish-punonjws sigurimi
  18- H. M., nga Vlora, ish-komunist, ish punonjės sigurimi
  19- F. H, nga Korēa, ish komunist, ish punonjės sigurimi
  20- M. A nga Vlora, ish komunist, ish punonjės sigurimi
  21- I. L, nga Erseka, ish bashkėpunėtor i Sigurimit
  22- A.SH, nga Tirana, ish komunist, ish punonjės sigurimi
  23- M.I, nga Fieri, ish bashkėpunėtor i Sigurimit
  24- H. H, nga Erseka, ish sekretar partie dhe punonjės sigurimi
  25- J. K, nga Saranda, ish oficer i lartė, ish punonjės sigurimi
  26- RR. H, nga Skrapari, ish komunist dhe ish punonjės sigurimi

 21. Postuar nga: Linda

  Kritika eshte me e avancuar, i ka me te plota te dhenat per kete liste.

 22. Postuar nga: Alma

  Nese "Kritika" e ka me te plotesuar informacionin atehere mendoj se duhet nje shkrim i posacem per kete teme me kaq rendesi te madhe kombetare nen shembullin edhe te shkrimit te diteve te fundit tek gazeta "Sot" ne lidhje me kete ceshtje.Roli i mediave eshte shume i rendesishem(besoj) ne jeten politike dhe shoqerore te nje vendi.

 23. Postuar nga: patrioti

  Shume komente te vlefshme.sec ka hequr Shqiperia per 50 vjet ate e dime se e kemi vuajtur vete.Problemi eshte se ne c'gjendje ndodhet Atdheu yne.Per kete te mos u mundoni shume per ta gjetur.Vetem lexoni fjalimin e Enverit te dyte Ramiz Alia ne Tetor 1989 me dyer te mbyllura perpara 11 anetareve te Byrose Politike.
  Titulli eshte: Sistemi yne socialist deshtoi para atij kapitalist.Kur ta lexoni do te kuptoni se kush udheheq sot politiken e shtetin.Ta dini mire se ne krye te politikes eshte fshehurazi Ramiz Alia dhe pas tij te gjithe ish kuadrot qe i shebyen me zell diktature komuniste.

 24. Postuar nga: patrioti

  E lexova librin "Odisea e nje Detektivi" te shkrimtarit Agim Hamiti.
  Me tronditi shume. E dime qe ne burgjet e fameshme te Burrelit,Spacit,Qafebarit,Bulqizes etj. kane vuajtur me mijera shqipetare nga diktatura komuniste. Mire ne qe e dime,po rinia e socme e lindur ne 20 vjet "demokraci" a di gje per keto burgje dhe cfare eshte bere atje.Natyrisht e degjojne me kureshtje kur ja tregojme,por ku ti shikojne keto burgje? Gjithe bota e di per kampet e cfarosjes ne mase te hebrenjve e te kundershtareve te tjere te regjimt fashist. Keto burgje jane ruajtur muze qe bota t'i shikoje qe te mos perseritet me makabritet i tille.Po burgjet shqiptare ku jane? Aktualisht ato jane te braktisura e te shkaterruara dhe kjo behet qe shqiptaret te mos mesojne se cfare ka bere komunizmi ne Shqiperi. Mbas 20 vjetesh Sali Berisha tha qe te riparohet burgu i famshem i Burrelit e te behet muze.Pse kaq vone,megjithese deri tani nuk po shohim gje. Kjo ndodh se ne politike jane pasardhesit e atyre qe i sherbyen me zell diktatures. Perse nuk aprovohet ligji i lustracionit e te hapen dosjet? Shikoni sa deputete ka ne parlamentin shqiptar qe te kene pasur prindet ne burgje.Sa ministra te tille ka. Kur i kritikon pushtetaret ata menjere te thone komunist i qelbur ne nje kohe qe komunistet jane ata dhe jo ne qe patem prinderit te burgosur. Vajceslav Haveli i Cekise ka thene: njeriu me i keq eshte ai komunist qe shan komunizmin" Por ata qe i sherbyen e shajne sepse keshtu i ka porositur Katovica dhe Ramiz Alia.

 25. Postuar nga: alban

  E kam lexuar librin, 50% e besoj dhe 50% nuk arrij dot ta besoj.E besoj 50% , sepse koincidon viti 1984 , kur komshiu yne emerohet zevendesi i djalit te enver hoxhes te instituti 6 ; me renien e komunizmit ketij nuk iu fut gjemb ne kembe , nuk u pushua sic u pushuan shume komuniste nga postet qe mbanin; mjafton te besh nje kerkim ne gogel dhe e gjen se cfare pozicioni aktual ka sot ne ministrine e mbrojtjes: Ismet Drenova.

 26. Postuar nga: pajti labi

  Elexova librin me kujdes Kashum pak fakte nga ana profesionale e asaj fushe KUzoteria pretendon se ka sherbyer Nuk ka shtet pe sherbim inteligjent ne te kundert squhej shtet Shpreh keqardhjen time te sinqertrt per zoterit qe kan vuajtur shum ne burgje fme keqe Por njezit esher bimeve e din misionin e tyre po ashtu din dhe fundin e limonit Por kjo histori eshte disi s e ekzagjiruar .Tegjithe e din se 007 jan mbi basen vullnetare jo me detyrim , dhe kur pranoin nje gje te till ata kan dhe rregulla dhe ligje per te zbatuar ne te kundert kur dalin nda kjo korniz shkelin ligjet e shtetit per kates .Per nje cast te bejme nje pyetje perse keta zoteri jan denuar me burge ne shqiperi kur paskan kryer sherbime kaqe te vyera .-2 ilir hoxha nuk kaqen ndonjiher drejtor i asaj dege .Neraste se ju keni kerkuar te beni sensasion me ante nje libri per interesa bisneri ku eshte problemi tuaj ,.edhe une kame ber burg por jam i ndergjegjshem tentova te arratisem ne kundershtim me ligjet a ati shteti,duke e njohur mir ligjin si ish une e provova dhe e vuajta .--3Zoti fatmir ju ponainxirni ambasaden amerikane te pa aft dhe si cerdhe komunistash. ju keni vuajtur se provove ate gabimin tim nefund te fundit shkelem ligjet pra ligji ish i barabaret per te gjith autori librit e thot se ishin bij komunistash dhe ishin ne bater me mua
  por libri doishte konkret kur autori te sqaroi mir pse ishte jasht vendit cili ishte misioni tij dhe te tregohet i sinqert se nuk eshte denuar per pendesen e tij por per gabime .....te atilla edhe ne pernim ndeshkohesh , megjithe ate e falenderoi per guximin qe shkruajti rreth nje historie famekeqe prei nje disidenti.

 27. Postuar nga: Mira

  Replike Pajtim labit
  Zoteri!
  Agim Hamiti ne “letren e hapur” dhe ne librin me dy vellime”Odiseja e nje detektivi” jep nje mori faktesh: ngjarje me data,personazhe me emer, adresa te vdekurish ne varreza e te gjallesh ne Tirane (Ilir Hoxha), apo ne Amerike, edhe me numer telefoni te cilat ju nuk merni guximin ti shqyrtoni , analizoni dhe verifikoni.Pse? Mos valle eshte me shume e rendesishme per ju reputacioni i Arvizuse se fati i gjithe shqiptareve..?Sigurisht qe faktori kryesor eshte tradheti e brendshme dhe pikerisht ky eshte mesazhi qe une marr nga “letra e hapur” dhe libri me dy vellime por qe shqipetaret nuk qenkan te vuajtur sipas jush mua me jep nje ikone shume te mire se kush shkruan dhe perse ben nje analize te gjurmeve nderkohe qe ujkun e kemi para syve me fakte te cilat ju nuk denjokeni ti analizoni pfff mendoj se jeni shume i shokuar nga leximi i te vertetave te hidhura dhe ju duhet pak kohe ose rilexim pasi Agim Hamiti nuk eshte pa dokumenta (eshte azilant politik definitiv qe prej majit te 2007)dhe kjo do bente cdokush ti shtronte pyetje vetes er c’fere arsye ai ve ne dispozicion librin me dy vellime falas per cdo shqiptar liber ky ngjarjet e te cilit i kane siguruar azilin politik?Per c’fare arsye vazhdon me kembengulje te kundershtoje te gjithpushtetshmit me pretendim se mbron masen e gjere ?Keto pyetje marrin pergjigjje vetem kur kushdo qe lexon per keto ngjarje merr mundimin minimal per te verifikuar dhe analizuar faktet qe autori jep dhe qe une si nje qytetare e thjeshte kam verifikuar me shume se gjysmen e tyre….. Nese do te benit kaq pak gje edhe ju do te kuptonit se pse autori flet me kaq SIGURI ….gjithe te tjerat besoj se jane te teperta.

 28. Postuar nga: Afiz

  Kam lexur shumicen e shkrimeve te Agim Hamitit. I konfuzuar nga informacionet qe jepen, por qe nuk vertetohen dot se autori si ka jetuar vete por ja kane thene. Ketu kam parasysh "Odiseja e nje Detektivi". Autori nuk ka qene detektivi......Ne kerkim te se vertetes gjeta kete studim mbi shkrimin e autorit...

  Si armiqėsohet populli brėnda vehtes! (refleksione mbi njė libėr “tė fshehtė”)
  Sunday, June 26, 2011
  By hotig

  Kohėt e fundit ka filluar shpėrndarja e njė libri nė Shqipėri, nėpėrmjet internetit, me autor Agim Hamiti mbi rrugėn tepėr tė vėshtirė tė njė kategorie tė veēantė tė punonjėsve tė sigurimit tė shtetit shqiptar (konkretisht tė njė grupi punonjėsisht nė Drejtorinė e Sigurimit tė Jashtėm, DSJ, tė emėrtuar si dedektivė) me titull: “Odiseja e njė dedektivi” nė thelb tė tė cilit qėndron ideja qė Enver Hoxha ishte njeri i anglezėve. Deri kėtu nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme dhe tė re nė kėtė ide, pasi ajo ėshtė e shprehur shumė mė qartė deri nė rrugėformimin e figurės sė Enver Hoxhės nga ana e propogandės komuniste (pėr kėtė shih artikullin: “Kush e masakroi historinė e popullit shqiptar” –gazeta “Republika”, 12 maj 1991 dhe artikullin “Enver Hoxha” nė internet albanovaonline.com, logoreci.com e http://www.hotig.info). E ndryshmja fillon tek elementėt pėrbėrės jo vetėm tė figurės sė Enver Hoxhės, por tė tė gjithė pėrmbajtes filozofiko-historike tė librit pėr tė cilin, me sa kam kuptuar, ėshtė shkruar dhe tentohet tė publikohet kinse me vėshtirėsi tė jashtėzakonshme, i cili ka njė qėllim tė fshehtė propogandistik tė lidhur me shume fusha tė albanologjisė mbi ēbazė ka lindur klubi i tė Marrėve tė madhėshtisė shqiptare dhe me ē’po kuptoj kjo sėmundje po shtrihet edhe nė letėrsinė politike.
  Libri karakterizohet nga tre pėrshkrime hapsinore tė jetės sociale, nė adresė tė politikės qė sundonte mbi popullin shqiptar duke i bashkuar tė tre vektorėt shoqėrorė nė njė pikė tė konēentruar dhe tė aftė pėr tė drejtuar politikėn shqiptare sot (2011) pėr paaftėsi tė klasės politike shqiptare tė tė gjithė spektrit politik dhe tė lidhur me elementėt “antidiktatorialė” tė njė segmenti tė DSJ. Nuk e di a e ka seriozisht apo me shaka autori kėtė pretendim, por, duke e ditur se kush ėshtė, e ndjej pėr detyrė t’ja tjetėrsoj pėrmbajtjen, pasi, duke qenė nip e stėrnip i atyre qė kanė vuajtur nė mėnyrė tė skajshme nė burgjet politike tė regjimit tė Enver Hoxhės, baraz me gjakun e tij, konstatoj se nuk mund tė vihet kurrsesi shėnja e barazisė midis njė tė burgosuri politik tė viteve 1945-1991 tė dėnuar dhe pushkatuar pėr shkaqe thellėsisht antishqiptare me ato tė viteve 1973 -1991 tė dėnuar pėr shkaqe thjeshtė politike, apo ordinere, duke pasė qenė pjesė e makinės shtypėse shtetėrore komuniste shqiptare. Kėtu qėndron dėnimi pėr herė tė dytė me vdekje tė atyre qė u pushkatuan me emrin e Shqipnis nė gojė pėrpara se tė jepnin shpirt. Nuk mund tė pajtohet kurrsesi figura e Klerikėve Katolikė Shqiptarė dhe tė atyre Burrave tė shtetit shqiptar, ku pėrfshihet edhe babai i autorit, qė ndėrtuan e drejtuan shtetin e parė shqiptar nė historinė e tij nė gjysmėn e parė tė shekullit tė XX-tė, tė masakruar nga politika komuniste antishqiptare e Enver Hoxhės, me tė gjithė figurat komuniste tė kthyera tė antienverizėm tė marrė sė bashku; tė parėt pėrbėjnė armatėn gjigande tė edukatorėve shumėpėrmasor tė popullit shqiptar duke e transformuar nė popull europian, kur tė dytėt pėrbėjnė armatėn monopėrmasore tė shpartallimit njerėzor tė popullit shqiptar dhe tė kthyer nė antipopull. Autori dashur pa dashur tenton tė manipulojė historinė dhe atė ēfarė ka ndodhur realisht pėrgjatė periudhės 1943-1991 nė Shqipėri dhe tė paraqesė njė segment tė sigurimit tė shtetit mė human se pjesa tjetėr (a e ka pyetur vallė Gjakun e babait kur u kujtua tė shkruajė kėto rreshta). Pikėrisht e kundėrta e kėsaj ėshtė e vėrteta e kulluar dhe ajo qė kėrkon tė ndryshojė Agim Hamiti, por dhe ta fshehė nga kujtesa e popullit shqiptar (autori kėrkon t’i mbushė mėndjen popullit shqiptar se nė burgjet politike komuniste janė futur tė gjithė kundėrshtarėt e komunizmit dhe Enver Hoxhės, duke fshehur faktin se pas 1973, tė paktėn, nė burgjet politike u futėn edhe miqtė e Enver Hoxhės, dhe ata nuk kanė qenė pėr asnjė ēast kundėrshtarėt e tij politikė, por, mė sė paku, bashkėpunėtorėt e veprės sė tij antishqiptare).

  TE PLOTE E GJENI KETU:

  http://hotig.info/artikulli/si-armiqesohet-populli-brenda-vehtes

 29. Postuar nga: Kadriu

  Replike Afizit

  Megjithese kjo pjese e artikullit qe ke afishuar ti ketu nuk parashtron asnje argument per t'ia kundervene fakteve tė shumta qe paraqiten ne librin me ngjarje te jetuara "Odiseja e nje detektivi" (personazhe me emra reale dhe postet qe kane pasur, ngjarje me vende e data, numer telefoni e adrese tė nje protagonisti te gjalle te atyre ngjarjeve, adresa varresh te personave qe kane rene ne ato ngjarje me data fikse, etj, etj.) une e mora mundimin ta lexoja per kureshtje vazhdimin e artikullit. Sa klikova mbi linkun e dhene dhe pashe ne krye te atij artikulli fytyren me mustaqe te komshiut tim te dikurshem Genc Hoti, e kuptova se kush ishte "Afizi". Ai ishte Genci, dora vete.
  Ne gjithe artikullin tend te gjate, o "Afiz", ti ke thene vetem nje te vertete afer fillimit: qė Genc Hoti me mustaqe ka qene njėri prej te besuarve te MP te Brendshme qe caktoheshin per te kontrolluar ecurine e punimeve ne nje kamp pune te burgosurish politike, qe ne ate kohe diktatura i quante "vend me rendesi te posaēme." M'u kujtua kur Genc Hoti zbriste nga mikrobuzi i MP te Brendshme qe e sillte ne shtepi dhe, pa e pyetur njeri, thoshte me ze te larte: "Jemi lodhur, se sapo u kthyem prej nje kontrolli ne kampin e armiqve te Partise, ne Spaē".
  Mire atehere, se "ashtu ishte koha" (keshtu justifikohen sot ish-hafijet e Sigurimit), po tani pse nuk heq dore nga veprimet e pahijshme o komshiu im? Si ēdo shqiptar, ti ke te drejte te diskutosh per librin e kujtdo, gjersa nuk u hapen dosjet e Sigurimit e shume gojė tė keqija tė heshtnin. Por fakteve qe parashtron nje autor libri (i cili nuk perdor pseudonim si ti) duhet t'i kundervihesh vetem me fakte, jo me llafollogji boshe mbeshtetur ne parimin e shemtuar: "fol, fol, se ne fund diēka do te mbetet", mbasi keshtu veprojne vetem armiqte e te vertetave. Instikti i kohes kur ti shkoje ne Spaē si i besuar i Sigurimit, ty te ka nxitur te marresh ne mbrojtje edhe Ilir E. Hoxhen ne ate artikull te dobet, o "Afiz". Ketu ti bie brenda me kembet e tua, komshiu im: kaq i pushtetshem paske qene zotrote tek kuadrot e larta te Sigurimit, sa qe te paskan besuar edhe detaje te jetes se Ilir Hoxhes ne kohen e diktatures, e cila i trajtonte si sekrete shteterore te dores se pare jeten dhe veprimtarine e familjes se Enverit? Me i afert paske qene ti me ate familje, se sa Liljana Hoxha qe jetonte brenda saj dhe ka deklaruar disa here ne media se Nexhmija dhe Iliri jane pergjegjes per ē'ka ndodhur ne Shqipėri gjate dekades se fundit te diktatures shqiptare?
  Kesaj i thone ta hash turpin me buke: te befte mire, o Genc!

 30. Postuar nga: Ali

  Pershenetje! I terhoqa librat e Agim Hamitit dhe do i lexoj por ne keto komente te bera ketu, sidomos gjuha e atyre pro vepres se autorit eshte fyese dhe tendencioze. Perse nevrikosen dhe fyejnenga komentet nuk e kuproj, me kujtojne fjalimet e partise kur akuzonte, Ti i thoje nuk ka sheqer, ata te thonin, perse i ke floket e gjata.

 31. Postuar nga: Linda

  Leximi i ketij artikulli me beri te vleresoj me shume librin e z.Hamiti dhe ate vete si per kurajen, por mbi te gjitha se ka ditur te vleresoje patriotizmin edhe tek ata qe artikullshkruesi nuk e gjen. Mbase ketu qendron me shume vlera e ketij libri, tek bashkimi i patrioteve.

 32. Postuar nga: Alushi

  vleresim objektiv quhet vetem kur dikush analizon faktet e dhena dhe eshte ne gjendje po me fakte ti hedh poshte dhe jo me bla bla bla e kodra pas bregut.
  E verteta eshte si dielli kush ka sy e sheh kush jo nuk ka per ta pare kurre.nderime dhe respekt te vecante per Z:Hamiti

 33. Postuar nga: Alma

  Pershendetje Linda per gjykimin e drejte te realitetit te trishtuar shqiptar. Edhe une e lexova artikullin e Hotit dhe m'u krijua pershtypja se ai eshte nje shkrim qe synon perjetesimin e perēarjes midis shqiptareve, perēarje qe fatkeqesisht eshte krijuar nga lufta e klasave nen diktature. E kujt i sherben sot perēarja midis nesh, perveēse armiqve tane, qe na rrethojne nga Jugu dhe nga Veriu, si edhe politikaneve antishqiptare, qe duan me shume grekun e serbin se sa popullin e tyre? Pse zoti Hoti kembengul ne perjetesimin e perēarjes sone ne komuniste e antikomuniste? A nuk eshte nje shembull i shkelqyer i vleres se unitetit tone si popull i vogel bashkepunimi midis z. Hamiti, me prejardhje e bindje antikomuniste, me ish-kuadrot e DSJ, qe dhane edhe jeten dy prej tyre per te miren e atdheut? Pse kaq mllef ndaj nje libri qe frymezon unitet e jo perēarje midis shqiptareve? Megjithese libri me ngjarje te jetuara, me personazhe reale e fakte te shumta, "Odiseja e nje detektivi" po ben nje vit i shperndare gjeresisht ne internet, askush, absolutisht asnje njeri apo institucion, nuk ka tentuar t'iu kundervihet provave te shumta qe sjell autori me kunderprova e jo me llafollogji perēarese si z. Hoti. Dhe nuk duhet harruar per asnje ēast se autori i librit ndodhet si azilant politik per shkak te ketij libri ne kryeqytetin e BE, nė Bruksel, jo i fshehur ne pyjet tropikale. Eshte shume naiv ai qe mendon se CIA, DSJ, qeveria shqiptare, apo qeveria belge, do ta lejonin z. Hamiti te bente shantazhe te tilla publike prej Brukselit, nese provat e atyre ngjarjeve nuk do te ishin te sigurta, te pamposhtura. Asnje sherbim sekret apo qeveri nuk tregohet kurre indiferente kur akuzohet publikisht me prova te tilla tronditese.

 34. Postuar nga: Berishaj Toma

  Na shqiptare e kemi nje pun te keqe,kur kriti asht e drejt,ateher anmiku me tradhtare e mrenshe,fusin percamje,por more loce na jemi kje te ni gjakut teni gjuhe e teni origjiet e teni fejet,e loce kush jemi sot,cmoje vet,por cmoje drejt,ende jemi ner shkelmat e stambollit e sllavo moskovit,thot nje kosovar i urte,mosna e kqyrni fjalen po punen,ateher si punojm e si flasi,flasim per kombe po te kuj kombe kur turkun e thirrim se asht gjaku yne,icili na masakroj na asimiloj tokat na i coptoj,ena ende jemi konvertimin e tyre.po te njajten gja po vepron edhe sllavi,por edhe mazi,turku ja adhuroj gjyse e shqipris permes kongresi berlinit e dhondoni.puna jon deri sot nashkoj boshe,se kurgja skemi krye deri sot

 35. Postuar nga: Rita K

  Dy vollumet e librit "Odiseja e nje ...."si dhe "Heronjte e kotesise "jane kryevepra qe as krejt Lidhja e Shkrimtareve te Shqiperise deri me sot s"ka arritur te botoje per lexuesin shqiptar si dhe jo shqiptar! Realiteti e ngjarjeve s"mund te hidhet poshte pasi tregon per ngjarje reale e historike ku tregohen dhe emra reale !!!Ky shkrimtar gjeni,patriot,e me guxim te rralle duhet te kryesoje nje parti nje grup e uroj te realizohet kjo qe te pastrohet atdheu nga karrjeriste nga njerez te shitur ,nga njerez pseudo "demokrate !!!!Per kesoj trima e intelegjence vuan Shqiperia !!!Ngrihu popull jo per dhune e revolucin jo po ne paqe e te bashkuar ky njeri te na prij !!!!!!

 36. Postuar nga: adi

  Ne lidhje me komentet qe behen ne kete forum,per "Odiseja e nje detektiv,nji dhe dy"ne lidhje me menyren se si vepronte sigurimi i shtetit,ka pasur nje vecanti nga sherbimet e tjera kudo ne bote.Per shembull,sigurimi tone kishe kete vecanti,kur nje detektiv virej ne sherbim te sigurimit,dmth sic ishin ata te drejtorise se sigurimt te jashtem(DSJ),Atij detektivi i mbahej peng nje nga pjestaret e familjes,per mos thene te gjithe,me format qe perdorte sigurimi,kjo eshte e vecante,nga te gjithe sherbimet sekrete te te gjithe botes......Adi

 37. Postuar nga: Altin M

  edhe un i kam lexuar librat e z Agim Hamiti,e vlersoj per guximin dhe patriotizmin e tij maximal ,ka denoncuar pa ju dridhur qerpiku,tradhetaret e kombit shqiptar me ne krye enver hoxhen.por habitem sesi shoqeria shqiptare,avokat,akademik,student intelektual,nuk reagojn edhe pse korrupsioni e vrasjet nuk reshtin ēdo dite.kjo tregon ne ēfar llumi jemi zhytur,dhe si na manipulojn emisaret e ish bllokut.turp per te gjith ne

 38. Postuar nga: Enton

  Kush eshte Kobra qe permendet tek Libri? Shw ku ka qene shkolla speciale e DSJ? A mund te ma tregoje njeri?

 39. Postuar nga: jana

  Me behet shume qejfi qe sadopak jane lexuar dhe shqiptaret ta dine historine! Kur i kam lexuar mendja me rrinte gjithe diten tek ato situata te tmerrshme qe nje Zot e di ca kane kaluar shqiptaret dhe truri i kombit,tortura te ndyra te papershkrueshme me fjale.Me vjen shum keq per A.Hamitin dhe peripecite e tij,por megjithate ai eshte'' i madh''per ata qe dine ta vleresojne njeriun e vertete.Ju pershendes te gjitheve dhe ju lutem te mos votojme,te pakten ne qe i kemi lexuar asnje parti nga ato qe jane sot ne Shqiperi,as PS e as PDi,urrej se po e degjeneron Shqiperine.

 40. Postuar nga: juela

  Per Agim Hamitin nuk numd te mbaroj se shkruari. Librin e shoh si nje kryevepr te informacionit. Kane kaluar 22 vjet dhe akoma nuk kemi nje liber mbi te cilin faktet mund te jene te pakundushtueshme, asnjeanese dhe informuese. I kam lexuar te gjitha veprat e autorit dhe i vetmi peng qe me ka mbetur eshte fakti qe i kam lexuar apo marre nga interneti. Do te kisha deshiruar ti blija, ti kisha ne biblioteken time, tu fshija kapakun shpesh here. I kam stampuar, i kam lidhur por vec kohes time dhe interesimit nuk kam arritur te ndihmoj me kontribut duke i blere, duke ditur dhe veshtiresite dhe kostot qe ka patur per ato pak kopje qe autori ka mundur te botoje. Per kedo qe ka deshire te mesoje se faktet jane te verteta apo jo, i mjafton vete te interesohet, ekzistojne shume menyra per te gjetur te verteten mbi ato qe thuhen. Fakti qe kritika shipqetare, analistet e kane injoruar deri ne deshperim kete autor dhe veprat e tij e ka nje domethenie te madhe. Heshtja aprovon.

 41. Postuar nga: TOM KOLA

  Librat nuk i kam lexhuar ne pamundesi qe t'i gjej ato ketu ku ndodhem,por me sa shikoj ne internet i besoj te gjitha.I lumte zotit Agim Hamitit per guximin dhe vertetsine e fakteve qe dhe une i kam jetuar per afro 40 vjet.Ne te njejten kohe me keqardhje po j'u kujtoj atyre qe i kunrvihen zotit Agiim per keto botime c'i detyron ata ta bejne kete ndoshta nostalgjia per te kaluaren e baballareve,veellezerve apo te farefisit te tyre qe j'u sherbyen me kenaqesi nje rregjimi me diktatorrial e me te eger ne bote dhe qe ata vete deshirojne ta vazhdojne kete rruge te lene ne mes prej tyre.Per mendimin tim e vetmja rruge per te shpetuar nga kjo "semundje" eshte rruga e votimit.Popull shqiptar zgjohu nga gjumi ku keni rrene,mos votoni me as per "PD" as "PS' ketyre te dy partive qe kane ne udheheqje njerezit me me pa dinjitet ,qener besnike te ish regjimit diktatorial te Enver Hoxhes sic jane Berisha,Nano e bashkepuntoret e tyre te ngushte qe po vazhdojne me tepr zell punen e lene ne mes nga mesuesi i tyre qe ata si te pacipe qe jane e kritikojne shpesh here.Popull shqiptar zgjohu sa s'eshte vone hidhni keto plehra ne vendin e tyre dhe pse jo te vihen para drejtesise per krimet e bera ndaj nje populli te shumevuajtur,Vetem atehere Shqiperia mund te eci perpara i lire dhe i lumtur. biggrin biggrin biggrin exclaim exclaim exclaim

 42. Postuar nga: TOM KOLA

  I lexova te dy volumet e autorit Agim Hamitit "ODISEA E NJE DEDEKTIVI" nepermjet internetit dhe te them te drejten u shokova,u tmerrova nga gjerat reale,faktet e pakundershtueshme qe hedhin drite per rrugen e ndjekur nga diktatori E.Hoxha dhe banda e tij per ndertimin e socializmit ne Shqiperi.Kisha degjuar per bemat ne keto burgje fatkeqe ku perfundonin te gjithe ata qe nuk ishin me vijen dhe idete ose nuk i bindeshin direktivave te Partise dhe udheheqsit te saj diktatorit E.Hoxha,por me leximin e ketyre dy librave krijova nje ide te plote se c'fare ka ndodhur ne tere ato vite te pas luftes e deri ne diten e vdekjes se diktatorit qe paraqiten te bardha por ne fakt jane nga me te zezat ni historine e kombit shqipetar...... Per mendimin tim kjo e kaluar sado e tmershme qe qe nuk mund ta ndryshosh nuk mund ta kthesh rroten e historise prapa ajo qe me shqeteson eshte fakti se nuk shikoj nje prespektive per te ndryshuar kete gjendje pavarsisht nga imazhi qe duan te paraqitin pushtetaret e sotem se Shqiperia po ecen perpara ne rrugen e demokratizimit te plote.Ku e bazoj kete:si eshte e mundur te vendoset nje demokraci e vertete kur ne fuqi jane prape njerez antidemokrate dhe armiq te popullit qe deri dje i sherbyen me zell e devotshmeri regjimit gjakatar te E.Hoxhes.........si eshte e mundur qe akoma dhe sot ky popull ia beson fatin e tyre ketyre plehrave si Berisha,Nano e kompani qe deri dje ishin krahu i djathte i diktatures dhe qe ne nje mengjes pa priturr na u zgjuan si nga me demokratet me te ndershem ne bote se ata dhe vetem ata mund ta ndryshojne kete gjendje te vajtueshme qe krijoi PPSH.c'hipokrizi dhe ironi e fatit per kete popull qe nuk po e kupton akoma se c'po ndodh me te......Nga te dy librat del e qarte rrugen qe kishte ndjekur diktatori per mbetur ne pushtetsi vrasje,burgje te tmereshme per te burgosurit politike etj..te gjithe e dini se E.Hoxha pushkatoi te gjithe bashkepuntoret e tij me te ngushte nga frika se mos l merrnin ndonje dite pushtetin me lloj lloj akuzash si komplotiste,armiq te popullit,agjente te shiturr tek te huajt etj....e kush i akuzoi ata per tradheti te larte ndaj atdheut ...c'i ironi E.Hoxha kryeagjent i zbulimit te huaj anglez dhe atij amerikan dhe armiku me terbuar i popullit te tij....Ne te njejten kohe duhet te hidhet drite dhe ana tjeter c'fare ishin ne te vertete M.Shehu,K.Hazbiu,B.Balluku e shume eshume te tjere qe u denuan dhe u pushkatuan si armiq te popullit ishin te vertete te tille????apo thjesht ishte pasiguria dhe mania e diktatorit qe vetem ai te qeveriste dhe i eleminoi me akuza fallco si dhe shume e shume te tjere i futi ne burgjet famekeqe te Burrelit,Spacit ku nje pjese e madhe e tyre nuk dolen dot te gjalle qofte nga puna e rende ne miniere qofte dhe nga torturat cnjerezore qe vushtronin mbi ta veglat famekeqe te atij pushteti police,ushtare e njerez te sigurimit.....Por kete gje nuk mund ta bejne dot pushtetaret e sotem ne fuqi se ata jane njerzit me besnike qe i sherbyen atij regjimi te uryer.Shikoni veprimtarine e tyre vrasje,kriminalitet ,korrupson i hapur ne ghitha fushat e jetes, asnje vrases apo kriminel i kapur......dosja Tropoja e shume dosje te tjera ashtu si mesuesi i tyre kishte hapur dosje speciale per cdo qytetar...Per mendimin tim vrasja e A.Hajdarit nuk eshte bere per hakmarje sic eshte shkruajtur ne dosjen e tij por per lufte per pushtet qe vazhdon edhe sot midis klaneve e grupeve te ndryshme dhe s'ka si te jete ndryshe kur akoma jane ne fuqi ata njerez qe i sherbyen me besnikeri diktatorit sa ishte gjalle...Prandaj e vetmja rruge e perparpmit te ketij vendi eshte rruga paqesore me ane votimeve demokratike e vertete te lira qe te shporen e te hidhen ne koshin e plerave dhe pse jo te denimit te tyre per vuajtjet qe po vazhdojne t'i bejne ketij populli keta qener besnike te se kaluares dhe shebetore besnike te diktatorit dhe agjente te sherbimeve te huaja...........ZOTI JU BEKOFTE E QOFTE ME JU.....

 43. Postuar nga: TOM KOLA

  Lexova te librat e Agim Hamitit gjithashtu shikoj rrugen e ndjekur pas vitit 1990 e deri me sot dhe mundohem te shikoj ndonje ndryshim midis dy periudhave 1944 deri 1990 dhe asaj 1990 deri 2012,por me kot ato jane tani te qarta ne syte e ne mendjen time,ato ne thelb jane te njejtja ne permbajtje antipopullore,antishqiptare dhe ne intrres te fuqive te huaja.Megjithese per mua ato ato nje ndryshim te vogel ne forme por jo ne permbajte ato meten te njejta.Ku qendron ky ndryshim sado i vogel te cilat i konsolidova me fort mbas leximit te dy librave po mundohem ta sqaroj sipas mendimit tim razz eriudha 1944-1990 qe nje regjim pseudosocialist i mbajturr me dhune burgime te egra,me eleminimin fizik te kundershtatarit,ato beheshin te fshehts nepermjet gjyqeve farse te rrejimit te E.Hoxhes dhe qe zbatoheshin me egersi nga organet rendit ne fuqi duke perfshire ketu dhe menyrat e likujdimit te "fajtoreve" me ane te hjerzeve qe punonin ne DSJ....Ndersa periudha 1990-2012 nje periudhe pseudodemkrate me te njejtat karakteristike si periudha e pare me vrasje ,kriminalitet ne rritje vriten bisnesmene vriten,njerez te SHIK ut dhe qeverite e sotme nuk bejne asnje perpjekje per te kapur e denuar vrasesit e vertete e t'i vere para ligjit.Pon je gje eshte e cuditeshme menyra e organizimit te ketyrave vrasjeve ato jane nga me modernet e kohes qe perdorin te gjitha sherbimet sekrete ne bote per eleminimin e kundershtareve te tyre.,sic duket ne Shqiperi nje pjese e dedektiveve te DSJ u qendrojne me fanatizem idealeve te tyre per t'u sherbyer me zell shefave te tyre pavarsisht se c'regjim mbrojne dhe me interesantja eshte se i motivon te gjitha keto vrasje per hakmarje duke mbuluar te verteten e tyre dhe s'ka si te jete ndryshme se keta nxenes te zellshem te mesuesve te tyre po perpiqen t'ua kalojne atyre dhe perpiqen me cdo kusht e menyre te ndryshme te mbeten te perhershem ne pushtet.o histori e hidhur e ketij populli te vogel e te pafajshem. Duke i hedhur nje sy kesaj periudhe 62 vecare keto keto dy regjime kishin dhe kane te njejte luften kunder intelektualeve ,njerezve te artit, kultures e shkenca ve te tjera politiko shoqerore e shkencore .Me kujtohet 1973-1974 ,isha ne vitn e fundit ne universitetin e TIRANES ku rinia kerkonte nje fare lirie ne veprimtarise se saj,te ciles i u dha ne nje fare shkalle por kur ata pane se ajo po merrte permasa te gjera u frikesuan pa masa dhe morren masa te rrepta per t'i prere hovin rinise e popullit sic qe ajo thellimit te luftes se klasave me direktiven e diktatorit u vu ne zbatim idea famekeqe e ngritjes ne pozite e kuadravo te ardhur nga baza. U zgjodhen me kujdes nga baza njerez te devotshem te partise si punetore nga fabrikat,bujq,barinj u arsimuan shpejt e shpejt 1-3 muaj ne kursin e larte te shkolles se Partise u diplomuan dhe u derguan ne te gjitha postet me te rendesihme te organeve te partise e te shtetit bile dhe ne ushtri u vendosen me detyren e sekretareve te partise.pra regjimi ne fuqi vuri me anen e ketyre njerezve nen kontroll te gjithe aktivitetin e vendit.pra fati inje intelektuali apo kuadri te mire u la ne duart e ketyre njerzeve besnike te partise qe te bardhes i thoshin te zeze dhe qe u diplomuan ne shkollat e tyre.por edhe ne periudhen dyte asaj pseudodemkratike te S.Berishes e kompani u duheshin njerez per ta mbeshtetur ne vrrugen dhe endrat etyre per te qene te perjetshem ne pushtet si pasardhesi i tyre dhe per kete ecen ne rruge te mesuesit te duke vene ne vende kyce te punes si lart dhe ne baze njerez pa kulture e arsimin perkates bile dhe per ato vende ku duhet te kishe mbaruar filloren.Mbaj mend si vraponin keta njerez neper shkolla te ndryshme 8 vjecare per te blere diplomen sepse u kerkont vendi i punes gjynah shoku Berisha pse nuk hape ndonje kurs si mesuesi yt i pavdekshem.Ka dhe plot fakte te tjera qe ndoshta ju i dini me mire e i jetoni vete.Pra sa me shpejt te hiqen nga skena politike pushtetaret e sotem ne fuqi dhe duke vene atje patriote te vertete te kombit shqipetar te cilet nuk i mungojne aq me spejt do te jete dhe perparimi i ketij kombi ne rrugen e vertete te demkratizimit te vendit ne te gjithe fushat e jetes rruge qe do te jete shume e veshtire sepse forcat e erreta te ketij populli do te bejne ta pamundurren per ta sabotuar kete rruge me ndihmen dhe te agjentuarave te huaja por historia ka trguar se e ardhmja u takon popujve qe luftojne per drejtesi e liri te vertete demokratike.

 44. Postuar nga: TOM KOLA

  Lexova artikullin "Si armiqesohet Populli brenda vetes."(refleksione mbi njr liber "te fshehte" wink por nuk di autoresine e ketij botimi, me te cilen eshte dakort edhe zoti Afiz, qe mund te jap edhe une mendim me te plote. E kuptoj se behet fjala per librat Agim Hamitit "Odiseja e nje dedektivi" por te pranosh ate si nje " liber te fshehte"eshte absurde.si ka mundesi te quhet i tille ky liber kur ne te njejten kohe jane shtypur dhe shperndare rreth 1000 kopje ne Shqiperi e jashte shtetit?dhe qe autoritete e sotme shqiptare te S.Berishes paguajne 100$ per ate qe u kthen kete liber.Po ka mundesi te vihet emri i autorit qofte i vertyete apo pseudonimi i tij.

 45. Postuar nga: TOM KOLA

  Mbasi rilexova edhe njehere te gjitha shkrimet e bera rreth librave te Agim Hamitit mesova se shoku "Afiz"qenka pseudonimi i Genc Hotit ish punonjsi "spiun"i sigurimit te shtetit te diktatures se E.Hoxhes dhe pse jo edhe i pushtetareve te sotem ne fuqi,kete konkluzion e nxjerr nga komenti i tij per librin "Odiseja e nje Dedektivi"ku i kundervihet autorit te librit.Shoku Genc Hoti me pare se te besh ktitika per kete autor qe eshte real e me fakte te pakundershtueshme, me te gjita te dhenat e tij te te vije turp nga vetja,te te vrase ndergjegjia per punen dhe krimet e bera ndaj popullit te pafajshem duke u sherbyer me zell e fanatizem regjimeve gjakatare qe qeverisen dje qe vazhdojne te qeverisin edhe sot.Na dilke ,ne artikullin tend edhe historian edhe kritik letrar.Po te sqaroj se dhe per autore me fame boterore ka patur kritika te ndryshme per shkrimet e tyre kjo eshte me se normale....Kur lexove kete liber(n.q.se. i ke lex(uar)ajo qe te shqetesoj me shume ty ishte ndonje pasaktesi e (vogel historike ose ndonje citat i vene jo me saktesi ne hyrje te ndonje kapitulli nga autori? Jo ti e di me mire nga une e cdo njeri tjeter ne Shqiperi se kush ishte E.Hoxha dhe veglat e tij si sigurimi i brendshem, DSJ (njerzit qe sherbyen ne keto organe) se cfare vepre kriminale kane bera ata dhe ju si bashkpuntor e qen besnik i tyre.Prandaj t'i falesh zotit(po ti nuk ke zot zot per ty ishin eproret e tu,qe u sherbeje qorrazi ose me vetedije te plote)qe je akoma gjalle se sic e dinim dhe e vertetuam nga leximi i ketyre librave regjimi diktatorial i E.Hoxhes nuk vrau dhe zhduku vetem kundershtaret politike por dhe bashkpuntoret e tyre per te mbuluar krimet e bera gje te cilen po bejne edhe pushtetaret e tanishem me S.Berishen e kompani.(Shiko vrasjet e shumta qe behen tani dhe nxir konkluzionin vete ato nuk kane asnje ndryshim me ato te periudhes tende pavarsisht se motivohen vrasje per hakmarje) Prandaj te te vije turp nga vetja per punen e kryer te te vrase nje cike ndregjegja nqse ka mbetur sado dhe pak gjak shqipetari per ato qe shkruan ne artikullin tend ku dhe ti vete e di me mire se cdo shqiptar se jane me se te verteta si "aktor"real i asaj periudhe.

 46. Postuar nga: jektom@yahoo.com

  Nuk ėshtė hera e parė qė T.K., (kur merret me kėtė libėr) kohėn e Berishės e ngatrron me kohėn e Hoxhės, pėrkatėsisht, pėr vrasjet qė sot ndodhin, fajtorin kryesor e bėn kohėn e Berishės dhe Berishėn vet. Me fjalė tė tjera Berisha dhe koha qė solli demokracia paska “nxitur” hakmarrjet e shtresuara, qė nga koha e Hoxhės. Kėshtu, T.K. bie nė kundėrshti me vetveten. Krijimin e hasmėrive nė kohėn e Hoxhės e quan si shum normale, por fajtori kryesor ėshtė Berisha qė nuk i parandalon apo ndalon vrasjet me mjetet represive tė pushtetit tė Hoxhės. Nė kėtė vazhdė Berishėn e quan edhe diktator tė llojit Enverist, pse nuk ėshtė diktator.
  Njė pyetje pėr T.K. Nėse do tė kishte vrarė ty Hoxha si i fajshėm ose i pafajshėm, fėmijėt tu do tė harronin kėtė qė ua bėri Hoxha fėmijve tu? Jo ore i uruar, por do tė kurdisnin plane si tė hakmerren. Hoxhėn nuk e kapnin dot, por diheshin ose do tė diheshin pushkatarėt nė rreshtin e pushkatimit dhe ata mbas tyre. Hakmarrjet/vrasjet qė ndodhin sot janė tė motivuara nga periudha 50-vjeēare e diktatorit Hoxha. Mos deshe qė ti falen fajet Hoxhės dhe ti ngarkohen Berishės.
  Pse nuk na thot T.K., si ta shrrėnjosim hakmarrjen nė Shqipėri, pikė sė pari, ne si shoqėri. Me instrumente represive tė pushtetit nuk e zgjidh problemin, por vetėm e largon pėr tu paraqitur nė njė kohė tjetėr me njė Berishė tjetėr. Me e keqja e Shqipėrisė ėshtė fryma e mbetur nė njerėz e kohės sė Hoxhės. Ka tepėr shum njerėz kėtu qė jetojnė me tė kaluaren Hoxhiste (edhe populli i thjeshtė), pėrkatėsisht jetojnė midis kohės Hoxhiste dhe kohės Berishiste, tė cilėve sapo tu prishet qejfi, menjėherė kalojnė dhe admirojnė kohėn Hoxhiste, por nuk kan b ythė tė shkojnė deri nė fund. Megjithate njė b ythė e pamė, e ajo ishte b ytha e komunistit B.Topit.

 47. Postuar nga: TOM KOLA

  Pergjigje " jektom@yahoo.com "

  Meqense ti nuk ve emrin une do te quaj shoku "X " Te them te drejten lexova artikullin tend 2-3 here dhe nuk arita te kuptoj se per cfare shkruan.Te rekomandoj qe ta rilexosh dhe ti dhe perpiqu te kuptosh se per cfare shkruan.Ketu nuk behet fjala se cfare shkruaj une ose cdo njeri tjeter,kjo eshte e drejta demokratike,e lirise se fjales per cdo njeri.Ketu behet fjala per librin e Agim Hamitit "Odiseja e nje Dedektivi"I ke lexuar apo jo dhe c'mendim ke per te dhe ne c'kokluzion ke arriturr.Gjithashtu po te rilexosh edhe nje here shkrimet e mija do da shohesh sa gabim je.
  Le ti hedhim nje sy historise 23vjecare 1990-2013 Ne trazirat e fundit te vitit 1990 ne Tirane qarkullonin fjale nga "demokratet" e ardhshem se pe te marrim pushtetin do te varrim ne cdo shtylle elektrike nje komunist .kush do ta bente kete ish sekretari i organizates base te partise te spitaleve te Tiranes S.Berisha?Pas marrjes se pushtetit me 1991 kush i lejoi tere kondrabanden ne dogana,nje aspekt ky,kerko te mesosh se kush e drejtonte ate sektor nga ana shteterore.Ne vitin 1996 kush i vodhi leket e popullit shqipetar,kush shiti e tregetoj kondrabande arme.Vime ne vitin 1997 kush eshte pergjegjes per te,kush dergoi ushtri e mercenare nga Kosova dhe vrane poullin e urte e mkprites se Permetit.Ne tere kete periudhe kush ka qene me shume ne pushtet PD me S.Berishen e ai vete here President e here si Kryeminister,do te thuash ti me votime i fitoi ato vende,por ti e di mire shoku X se si jane zhvilluar ato votime.Per koncidence e njejta gje ndodh edhe shokun Putin ne Rusi,por e verteta eshte se ne te gjitha vendet ish komuniste te Europes Lindore pas permbysjes se tyre ne pushtet erdhen prape ata qe i sherbyen me fanatizem atij regjimi ketu nuk ben perjashtim as Shqiperia per kete nuk ke sepse te me kundershtosh.Tjeter aspekt dihet se ne ambasaden Amerikane ne Tirane jane punesuar ish punonjes te sigurimit te shettit te diktatures se E.Hoxhes.pse lejohet kjo pse qeveria e S.Berishes nuk mer masa per kete,pse nuk hapen dosjet e tyre por ai nuk mund ta beje kete sepse duhet te hapi me pare dosjen e tij.Kam shkruar edhe me pare se te gjitha vrasjet e bera gjate kesaj periudhe,perfshi ketu dhe ate te A.Hajdarit motivohen per hakmarrje e beson ti kete shoku X?Po te shkojme sipas llogjikes tende edhe E.Hoxha nuk ishte diktator,vrases sepse edhe ai nuk vrau as nje njeri me doren e tij
  per keto vepronin organet e pushtetit qe ai drejtonte e jepte udhezime.Nuk eshte ashtu shoku X.Per cdo gje qe ndodh ne nje vend pergjegjsi kane ata qe e drejtojne.Me tej edhe ata qe u vrane para Kryeministrise per hakmarje u vrane?Ne cilin vend demokratik vriten njerez per demstrata paqesore dhe me shqetsues ishte fakti qe kryetari i shtetit shprehet se nqse perseriten ato do vriten jo vetem 3 por 33 dhe 333.Si e shpjegon ti faktin te etjes per pushtet te S.Berishes duke spekulluar me votimet e mos haro ne vitin 1996 ai fitoi mbi100% duke ja kaluar edhe mesuesit te tij E.Hoxhes etj etj...Ne se ti mendon se ne Shqiperi eshte vendosur demokracia e ke gabim ajo nuk mund te vendoset nga te njejtit njerez qe deri dje i sherbyen regjimit te vjeter te E.Hoxhes qofte ata te PD.PS.etj.... Ne fund te shkrimit tend kerkon nga mua qe te jap mendimin si mund ta parandalojme hakmarrjen e renjosur nga regjimi i E.Hoxhes.e me kete ti nxjer te lare dhe fener te demokracise S.Berishen jo shoku X po te sqaroj se A.Hajdari,punonjsi i sgurimit informativ nga Durresi e plot raste te tjera nuk u bene per hamarrje por motive te ndyshme dhe S.Berisha nuk kap e ve para drejtesise autoret e ketyre vrasjeve jo shoku X A.Hajdari u vra per mendimin tim nga lufta per pushtet ashtu sic beri dhe E.Hoxha me bashkepuntoret e tij dhe qe te parandalojme kete te keqe qe per ty eshte thjesht "hakmarrje"eshte rruga paqesore me votime te drejte ete lira e jo te kamufluara si deri tani te hiqen keta plehra nga pushteti dhe te vihen para drejtesise e te japin llogari per demet dhe krimet e bera ndaj popullit shqipetar. Gjithashtu nuk jam dakort mr ty kur shkruan se ka njerez te thjeshte qe kur ju prishet qejfi kujtojne me nostalgji kohen e Enverit.Jo shoku X nuk eshte aq e thjeshte ata njeres prisnin nje te ardhshme me te mire nga demokracia por ata humben gjithcka qe kishin parate.punen,buken e gojes,qetsine dhe me e rendesishmja pasigurine e jetes me ato qe ndodhin aty Kjo eshte arsyeja dhe jo nostalgjia per te kaluaren.
  Pra ne perfundim te shkrimit tim, e shoh se je simpatizant i S.Berishes,arsyen pse ti e di vete por po te sqaroj se nuk e kam vetem me te kete e kam shkruajtur edhe ne shkrimet e mija te mesiperme.....

 48. Postuar nga: BLIRI

  Unė jam BLIRI. Pse nė komentin tim ka dal E-m im, kėtė e di vetėm G.K. Pėrndryshe nė kėtėt faqe elektronike jam prezent bukur njė kohė me nick-un ILIRI, tė cilin kjo gazetė e ka ndaluar prej kohėsh. Meqė jemi tek emrat e autorėve tė shkrimeve, me nick-un ILIR nuk jam paraqitur fare nė faqet tjera elektronike. Kėshtu qė ILIRI dhe BLIRI kan tė njėjtin autor. Ky autor kur shkruan komentet i pėrdorė tė gjitha shkronjat e alfabetit. Megjithėkėtė, keni tė drejt kur mė quani me X-sin matematik si pjesėtar i njė bashkėsie milionshe. Dhe mė bėni nderė. Unė nuk mund ta di sa herė e ke lexuar komentin tim, tė cilin nuk e paske kuptuar. Mund ta lexosh edhe ndonjė herė dhe do ta kuptosh pėrfundimisht. Latini ka thėnė: “Repetitio est mater studiorum”.
  Pėrsa i pėrket komentit tėnd, nuk ke thenė asgjė tė re, vetėm i pėrsėritė tė diturat, pėrkatėsisht, nuk do tė dalėsh nga bataku nė tė cilin ke rėnė. Ti lexon dhe rilexon njė libėr pėr tu intriguar dhe mandej pėrpiqesh edhe tė bėhėsh militant shumėdimesional i tij. Yha ku je futur dhe ku ke dal! Madje je futur edhe nė ēėshtje personale. As nga ky shkrimi yt nuk del shum e qartė kė dua unė, kė do ti.
  Pėr sa i pėrket librit tė cituar, unė atė e shof si njė libėr historik, i cili, nuk mund tė ndikojė nė rrjedhat shoqėrore-politike edhe pėrkundrejt shpėrndarjes sė tij nė mėnyrė imponuese dhe kėmbėngulėse. Por mund tė ndikoj nė rritjen e numrit tė hakmarrjeve, meqė merret me cilėsimin e emrave tė personave tė pėrfshirė nė tė.

 49. Postuar nga: TOM KOLA

  Zoti Bliri e shoh qe eshte e kote te debatoj me ju.Me sa shoh te ka zene semundja e "HAKMARRJES"mbasi cdo gje e lidh me te.Perpiqu te gjesh sa me shpeit ilacin e nevojshem dhe ta shikosh gjendjen me realisht. Sa per ate ke dua une eshte qe populli shqipetar pas 68 vjetesh i lene ne mjerim e ne varferi ,nga keto dy regjime qe vetem nga emrat ndryshojne por ne permbajtje jane te njejta, te fitoje lirine dhe demokracine e vertete.

 50. Postuar nga: Administratori

  Pershendetje Bliri,

  Adresen tuaj te emailit e keni vene vete ne formen e komenteve ne hapesiren ku kerkohet te shkruhet emri. Gazeta Kritika nuk ben dot modifikime sepse procesi i komentimit eshte automatik. Ju lutem beni kujdes here tjeter kur te shkruani emrin gjate komentimit. Faleminderit.

 51. Postuar nga: Sonja

  Kam lexuar librin Odiseja e nje Dedektivi. Libri ka vlera te patjetersueshme historike por jo vetem kaq.

  Ne aspektin historik libri eshte nje e vertete e cila nuk i duhet mohuar me tej popullit shqiptar. Komentet negative, te disa personave ne kete forum, nuk jane gje tjeter vecse taktika komuniste per te manipuluar lexuesin e veprave te Agim Hamitit nepermjet propagandes. Qellimi i kesaj propagande eshte devijimi i lexuesit nga thelbi kryesor i librit qe eshte Ndergjegjesimi i Popullit Shqiptar, Njohja e te Vertetes se tij Historike, si dhe Vendosja per Fatet e Veta.

  Ky liber nuk i perket me vetem Agim Hamitit, libri tashme i perket te gjithe popullit shqiptar. Libri nuk eshte publikuar per tu kritikuar si veper artistike sikunder tentojne ti japin dretimin disa persona ne kete forum. Kushdo qe kryen nje veprim te tille nuk ben gje tjeter vecse konfirmon veteveten si agjent i sherbimeve te huaja sekrete. Ky konfirmim eshte i turpshem meqe agjenti penetron ne forumet shqiptare per shkak te cilesise i te qenurit Shqiptar.

  Per kushtet ne te cilat ndodhet situata politike-shoqerore e jona, vlera e librit nuk eshte akoma ai letrar sikunder spekulohet. Qellimi i tyre eshte te zvogelojne vleren e librit ne menyre qe te kontrollojne inteligjencen e lexuesve. Ky liber ka nje rendesie madhore, ne te flitet per fatin e Kombit tone. Historia e librit na ve ne poziten e te menduarit se c'duhet bere per te rregulluar gabimet e te shkuares.

  Qellimi i publikimit te librit eshte ai informativ dhe Agim Hamiti ketu e ka realizuar me se miri detyren e tij. Me tej, eshte detyra e cdo shqiptari te ndergjegjesohet e ta diskutoj librin si nje preokupim kombetar.

  Preokupimi i Agim Hamitit eshte i qarte Shqiptaret duhet te marrin seriozisht ceshtjen shqiptare. Ky duhet te jete nje preokupim per te gjithe shqipetaret.

  Ne mbeshtetje te kesaj ceshtje shpreh mirenjohjen time per sakrificen e anetareve te DSI si dhe keqardhjen per humbjen e jetes te disa prej tyre.

 52. Postuar nga: Frani nga usa

  Komenti i zonjės SONJA i shkėlqyer.
  Ky eshte pa diskutim komenti me i goditur i vlerave te librit dhe detyrave qe duhet te nxjerre ēdo shqiptar i ndershem per te ardhmen e femijeve te tij dhe te gjithe popullit e kombit. Sikur te kishte vetem disa mijera shqiptare qe ta drejtkuptonin keshtu qellimin e librit, zgjidhja e problemit qe shtron ai do te behej plotesisht i mundur dhe nje perspektive premtuese do te hapej per Shqiptaret jo vetem ne Shqiperi, por ne te gjitha trojet. up

 53. Postuar nga: Sonja

  Faleminderit Frani,

  Jam e te njejtit mendim me ju. Problemi yne qendron tek te qenurit dhe te vepruarit te bashkuar per nje interes te perbashket. Kjo eshte shume e veshtire per do te shtoja qe jo e pamundur.

  Zbardhja e kesaj te vertete, e pozicionon pjesen e shendoshe te shoqerise shqiptare ne menyre te atille ku ajo duhet te veproje e organizohet vetvetiu se brendshmi.

  Si e kur do te ndodhi kjo varet nga ne.

 54. Postuar nga: Kadriu

  Me terhoqi vemendjen komenti i znj Sonja, i cili pa dyshim eshte nje nga me te miret e shkruar ne kete forum. Edhe une kam shkruar para ca kohesh nje koment-polemike ketu me nje fare "Aqifi", i cili ne te vertete doli se ishte nje Krye-hafije me emrin e vertete Genc Hoti (me mustaqe), te cilin une e njoh shume mire se e kam pasur ne lagje ne kohen e diktatures. Ai ishte operativi nr 2 i lagjes dhe atehere punonte (siē e pranon edhe vete) ne grupin e kontrollit teknik te MP te Brendshme per ecurine e punimeve ne minieren e Spaēit dhe Qafe-Barit, ku punonin "armiqte e Partise". Ky Kryehafije i diktatures, qe tani me siguri eshte spiun vullnetar i Visho Ajazit, villte vrer kunder librit te Agim Hamitit "Odiseja e nje detektivi", i cili sjell aq shume fakte ne librin e tij per vertetesine e ngjarjeve sa vetem syte e veshur nga urrejtja te Genc Hotit nuk duan t'i shikojne. Dhe kur imagjinon qe z. Agim Hamiti ka qene i burgosur ne Spaē e Qafe-Bari, ku mustaqelliu Genc shkonte me oficeret e Sigurimit te kontrollonte "armiqte e partise". Ky fakt ilustron me se miri fjalet e znj Sonja se agjentet e huaj (si Genci) shperblehen per te bere propagande kunder te vertetave djegese te librit ne fjale.
  Sikur nje liber si "Odiseja e nje detektivi" te ishte botuar ne ndonje vend tjeter, inteligjenca do ishte ngritur ne kembe dhe populli ne mbeshtetje te saj. Do hapeshin dosjet perkatese te agjenteve te cituar ne liber te DSJ dhe e verteta do dilte ne drite brenda dy-tri javesh. Te detyruar nga protestat popullore Anglo-amerikanet do pranonin te verteten dhe do ndryshonin situaten politike ne favor te shqiptareve, duke kompensuar edhe humbjet e medha qe ka pesuar populli shqiptar gjate 70 vjeteve koloni.
  Mirepo Shqiperia dhe Kosova kane te shkolluar, por jo intelektuale te vertete. Shqiptaret e Shqiperise dhe te Kosoves jane "trima" me llafe, por jo me vepra. Prandaj nuk u dalin dot zot te vertetave te medha te librit "Odiseja e nje detektivi" dhe heshtin, duke u servilosur anglo-amerikaneve si shpirtskllever qe jane.
  Fatkeqesisht ne Shqiperi spiunet flasin e shkruajne me shume (mbasi paguhen per kete), prandaj te ndershmit qe i duan te vertetat e rendesishme nuk duhet te heshtin, se e kane per detyre mbrojtjen e te vertetave jetike te popullit tone qe po mbetet pa te ardhme. Vini re se ēfare ka per te ndodhur ne zgjedhjet e qershorit, se ne presim te na i zgjidhin hallet te huajt, qe na i kane nxire e po na i nxijne jeten.

 55. Postuar nga: Sonja

  Zoti Kadri,

  Shqiperise i duhen njerez te mencur qe merren me pune e jo me llafe, jam dakort me ju.

  Pavaresisht nga padrejtesite e bera ndaj nesh, Anglo-Amerikanet jane per tu admiruar per c'fare kane sakrifikuar ne shekuj per te qene kombi qe jane sot.

  Historia e tyre na tregon ne, se ndjenjat patriotike, liridashese e vetmohuese te udheheqesve te popullit formojne identitetin kombit.

  Fatkeqesisht per ne kombi yne eshte pa identitet per mungese te udheheqesve me ndjenjat e permendura me lart. Per pasoj ne jemi nje popull i pashprese.

  Nga ana tjeter eshte populli vete qe stimulon udheheqes te tille duke i mbajtur ison sa njerit e sa tjetrit udheheqes.

  Rrugezgjidhjet vijne nga lart (udheheqja) ose nga poshte (populli). Meqenese te gjitha zgjidhjet nga lart kane deshtuar ne si komb aktualisht kemi hyre ne fazen e vegjetimit.

  Zgjidhja e vetme ka mbetur populli. Ju mund te thoni c'duhet te bej populli? - Ate qe i takon duhet te bej. Mos te mbaj iso e meqenese nuk ka c'te bej me shume te filloj ti Lutet ndershmerisht Zotit, per vete dhe per Kombin.

  Kur mentaliteti i popullit te ndryshoj atehere me padyshim do ndryshojne edhe udheheqesit.

 56. Postuar nga: TOM KOLA

  Duke lexuar disa komente te botuara habitem se me cfare te drejte e pergjegjsie morale shkruajne gjera te pa qena e te pa sakta,pra genjeshtra....sipas tij Shqiperia eshte vendi me me stabilitet ekonomik ne bote,me rritjje te ekonomise,te eksportit dhe vendi i vetem qe i shpetoi krizes se sotme boterore..????(aty gjen plot shifra} e me tej vazhdon se nuk ka shtet ,korupsioni e kriminaliteti ne shkalle te larte, nuk ka dejtesi ligjore etj,etj...pra se si ndodh kjo mbrekulli aty te dashur lexues nxirrni konkuzionet vete...???por edhe drejtuesit e kesaj gazete per mendimin tim,duhet te bejne me kujdes e te mos lejojne botime te tilla qe nuk jane gje tjeter vetem nje propagande pro pushtetareve te sotem e njejte me ato te bera ne diktaturen e Enverit.......

 57. Postuar nga: Laureta

  Jemi populli me kot ne bote, me shpirt skllavi brez pas brezi, nderkohe qe inteligjencia shqiptare eshte plotesisht e deshtuar: nje turp i vertete evropian.
  Fjalimet e Bepe Grillos ne Itali krijuan nje ciklon politik qe po i trembet gjithe Evropa dhe me gjere. Kastat e vjetra politike te vendeve demokratike zoterojne prej dekadash skenen politike dhe u tronditet monopoli politik kur ballafaqohen me pikepamje rinovuese ne politike. Per kete arsye reagimet ndaj levizjes se Grillos nuk jane aspak dashamirese nga kastat e larta politike, mirepo ndodh e kunderta me popujt qe po perballojne nje krize te tejzgjatur, se ciles nuk i duket fundi. Levizjen novatore te Bepe Grillos e mbeshteten hapur dy figura te shquara te elites italiane: shkrimtari nobelist Dario Fo dhe Adriano Celentano i mirenjohur per idete e tij disidente ndaj klases politike tradicionale italiane.
  Po ne Shqiperi ēfare po ndodh?
  Prej 22 vjetesh, bijte shpirterore te Enverit, te ndare ne dy ekipe blu e roze, kane instaluar neokomunizmin ne emer te “tranzicionit politik”. Ata tashme kane uzurpuar pushtetin dhe kane pervetesuar pasurine kombetare te mbeshtetur nga mafia ballkanike ne sherbim te synimeve greko-serbe ne Shqiperi e ne Kosove. Pėr ēudi, te gjitha keto veprime antishqiptare mbeshteten edhe nga “Miqte” tane amerikane! Zgjedhjet e 23 qershorit do jene nje tjeter prove e sigurt se Amerikanet nuk deshirojne vendosjen e demokracise as ne Shqiperi, as ne Kosove. Pse?
  Kjo “leter e hapur” dhe libri dy-vellimesh i po ketij autori denoncojne veprimtarine antishqiptare te CIAs, duke sjelle fakte te pakundershtueshme: emra protagonistesh, adrese, numer telefoni, heronj te varrosur te cileve fare thjeshte mund t’iu behet ekspertiza mjeko-ligjore e skeleteve per te vertetuar menyren e vrasjes siē pershkruhet, dosjet e tyre mund te verifikohen kollaj, Ilir Hoxha mund te intervistohet, ashtu siē mund te intervistohet edhe autori Hamiti nga media shqiptare. Nje mender-Institut i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit me drejtor Agron Tufen funksionon (formalisht) prej dy vjetesh, sipas legjislecionit gjerman (siē deklaron Tufa), qe do te thote se ky Institut ka te drejte te hape ēdo lloj dosjesh dhe arkivash. Madjé pikerisht kjo eshte detyra e tyre shteterore per te cilen paguhen: zbardhja e enigmave te diktatures komuniste. Atehere, pse nuk hidhet drite mbi te vertetat tronditese qe cek kjo leter dhe qe trajtohen hollesisht ne liber ?Pse heshtet me tedenciozitet? Ky Institut disponon gjithe tagrat ligjore te verifikoje dosjet e agjenteve sekrete te DSJ qe jepen me emra, datelindje, vitet e aktivitetit ne radhet e sherbimit sekret, bile edhe adrese e numer telefoni. Pse nuk e ben detyren ky merhum-Institut? Kush e pengon dhe pse e pengon? Pse nuk e merr ne pyetje Ilir Hoxhėn? Pse nuk verifikon ne Bruksel arsyen pse e ka fituar te drejten e azilit politik Agim Hamiti atje? Pse-tė jane te shumta, por askush nuk guxon t’iu pergjigjet, sikur shteti shqiptar nuk ekziston, sikur detyra e inteligjencies shqiptare eshte te lepije kepucet e pushtetareve dhe te fshehe te vertetat tronditese, ne vend qe te beje ēmos per zbardhjen e tyre. Le te presim te na i rregullojne punet te Huajt, siē na i kane rregulluar per 70 vjet me radhe dhe siē do na i rregullojne edhe ne zgjedhjet e 23 qershorit qe do sjellin pasoja teper te renda ne shume aspekte: mbajeni mend mire kete, O SHQIPTARĖ !!!

 58. Postuar nga: Patrioti

  Z.Tom Kola,keto brockulla qe thoni ju qe Shqiperia ecen perpara duke u zhvilluar me ritme si "vend i pare ne bote" ose nga "ngritja enonomike " vijme mbas Gjermanise i kemi degjuar sa na jane shurdhuar veshet nga regjimi komunist i Hoxhes dhe nga idhulli juaj nga Vicidoli i cili ndjek po te njejtat tradita komuniste sepse ai eshte paranuar ne PPSH me 8 Nendor 1967.Populli thote se ujku qimen e ndron por zakonin se harron. Se se te drejte keni ju une po ju keshilloj te lexoni ne kete gazete:

  1. Fjalimin e Ramiz Alise me 15 Tetor 1989 perpara 11 antareve te Byrose Politike me dyer te mbyllura me titull: Sistemi yne socialist deshtoi para atij kapitalist.

  2. Kryengritja e spiuneve.

  Mbasi ti lexosh vetem keto do te kuptosh se komunizmi nuk ka vdekur por eshte kthyer ne fashizem. suicide

 59. Postuar nga: TOM KOLA

  Zotit Patriot!
  Ju e keni keqkuptuar shkrimin tim lexojeni dhe njehere me vemendje, gjithashtu lexoni dhe komentet e tjera kush ka shkruar per zhvillimin ekonomik dhe pergjigjuni atij dhe jo mua,ato jane shume dhe me shifra konkrete ,nuk ja ve emrin se kam patur shume debate me te ne kete forum.Edhe kryesise te kesaj gazete i terhoqa vemendjen qe te mos lejohen shkrime te tilla.Sa per dijeni lexoni dhe shkrimet e tjera te bera nga une dhe atehere do ta kuptoni drejt pozicionin tim lidhur me keto probleme.Jam dakort me ju qe komunizmi nuk ka vdekur por eshte kthyer ne fashizem nga Berisha,Nano e kompani....Te jesh i sgurte se jam ne te njejtin pozicinon, me tuajin....
  Pershendetje shoqerore T.Kola

 60. Postuar nga: Skender Maci

  Patrioti dhe Toma po me ngjajne me oliver hardy dhe stan laurel kur dehen dhe behen xurxull me uje pusi...

  Na i hapni edhe ne te tjereve syte o njerez!

  Per cfare po flisni se une ketu spo i shof fare ato qe po shihkerkit ju!

 61. Postuar nga: TOM KOLA

  Skender Maci se pari cfare ju cimbisi qe vure emrin tim ne shkrim.
  dhe ne rradhe te dyte meso te shkruah shqip.Ne fjalorin shqiptar nuk egziston dhe nuk ka kuptim fjala "shihkerkit". mbase ne krahinen tende po. Pse habiteni dhe pse kerkoni nga mua t'ju sqaroj.Nuk mbani mend se c'keni shkruar kaq shpeit harroni apo shkruani badjava sa dhe vete nuk e kuptoni.Ne se ju ka lene kujtesa mos harro se Sala eshte dhe doktor kerko ndihmen e tij per t'u kurruar.Sa per kujtese ne 3 shkrime tuaja ,mjaft te gjata, ne kete forum propagandoni ,pra genjeni opinionin publik, ku thoni se Shqiperia eshte vendi me zhvillim me te larte ekonomik ne Europe e nje sere brockullash te tjera e me shifra konkrete sikur te ishe keshilltari ekonomik i Sales etj....dhe po ne nje nga keto shkrime shkruan se ka shtet te koruptuar,me kriminalitet ne rritje,nuk ka drejtesi etj....pra dhe ti vete nuk di se cfare kerkon te thuash me ato shkrimet e tua. Si ka mundesi te ndodhe kjo mbrekulli aty vetem ti je i zgjuar dhe i kupton.Ku jeton ne toke apo ne "SPACE" Pra nuk jam une i dehur me uje pusi por ti e shume te tjere si ty, por jo me uje pusi por me eren e qelbur te atij pushteti qe ju mbeshtisni, nje pushtet antipopullor,kriminel te S.Berishes e bandes se tij......E ne se ty nuk te pelqejne ato qe shkruaj une e me ben te dehur per mua ti je nje i semure qe duhesh kurruar ne spitalin psiqiatrik......

 62. Postuar nga: Patrioti

  Z.Skender Maci.Me qe jemi te dehur me uje sipas mendjes tuaj te ndritur,po te keshilloj te lexoni ato dy shkrimet qe kam permendur me siper dhe do te kuptoni mire se cfare bandash e kane ne dore pushtetin per 22 vjet.

 63. Postuar nga: Skender Maci

  Cfare te bej une ty o tome!

  Ti thua vetem skuptoj, skuptoj, smarr vesh... dhe me e keqja eshte qe del ne konkluzionin e gabuar qe meqenese ti s`merrkerke vesh/s`kuptokerke atehere per kete e kane fajin te tjeret...

  Edhe nje here une po them qe ti je futur ne korsi te gabuar, ose qe ta kuptosh me mire une po them qe ti po del nga brazda, duhet ti drejtosh qete dhe ti futesh ne brazden e duhur...

  Ketu jemi tek ara e Agim Hamitit-"odiseja e nje detektivi" dhe jo tek arra e tares ku del ti...

  Te gjithe dalim nga pak nga korsija por ti je ketu kundravajtje fare, po iken sa me nje cep e me nje cep te rruges si karroca e dylit...

  Edhe nje here, ato qe po flet ti qe kam shkruar une se fundi nuk jane te mijat, ato jane vetem perkthime nga gazeta gjermane... une kam vene edhe linket respektive aty...

  Jane analiza analistes/ekspertesh gjermane te financave, ekonomise etj...

  Ti po e ngakerke internetin sikur po nget gomarin- i bie nje here ****eve gomarit dhe ti ja fut gjumit mbi gomar se ai te con vete ne shtepi se e din vete rrugen...

  Neqoftese ke veshtiresi ta kapesh llogjiken e ketyre lloj artikujsh, bej pyetje me terezi, aty ku duhet, ne vendin e duhur dhe ne brazden e duhur dhe une po munda do te te pergjigjem... me aq sa di... Askush ska lindur i ditur... sa te rrojme do te mesojme...

  Ketu ke edhe nje artikull tjeter: http://bord.gazetakritika.net/diskutim//index.php?action=vthread&forum=1&topic=893

 64. Postuar nga: Sonja

  Hajde intelektual hajde!

  O anetare te forumit, disa njerez ne kete forum kane hyre per te bere gallate. Na permendin disa te dhena nga instuticione te huaja dhe kujtojne se fitojne kredibilitet.

  Nje gje eshte e qarte: I Zoti e di ku i pikon catia.
  Te bazohesh ne opinionet e huaja per ceshtjen tone d.m.th nuk ke piken e identitetit dhe dinjitetit.

  Te mbeshtetesh opinionet e huaja per punet e tua d.m.th qe je inferior dhe per pasoje interesaxhi (sahan lepires ne gjuhen e popullit). Si i tille nuk gezon te drejten e pjesmarrjes ne biseda intelektuale pasi behesh element destruktiv. Element te tille mendoj se duhet te injorohen gjate diskutimit.

 65. Postuar nga: Kadriu

  Eh, moj zonja Sonja, jane pikerisht keta elemente destruktive qe i japin tonin jetes pseudo-intelektuale shqiptare, perndryshe ne nuk do te katandiseshim ne kete shkalle falimentimi si shtet e si komb. Ne radhet e ēdo populli mund te gjesh renegate, por ne Shqiperi eshte klima e renegateve dhe e antishqiptareve, gjersa politika shqiptare sot dominohet po nga ata dy klane qe e mbyten ne gjak me 1997-'98, ne Gerdec, me 21 janar dhe prite ku eshte fundi.
  Sa per "deshmite e nderkombetarve", eshte i falimentuar ai shtet dhe ai popull qe nuk eshte ne gjendje te gjykoje vetveten dhe iu referohet statistikave te atyre e jo te tijave. Ne vitin 1989, kur Shqiperia ishte ne zgrip per buken e gojes, nje institucion meksikan i dha ēmimin per "cilesine e sherbimit te popullates me artikuj ushqimore"!! Mjafton te paguash dhe ne bote gjenden kollaj gazetare, "studjues" apo institucione manipuluese te se vertetes.

 66. Postuar nga: Skender Maci

  Eshte kenaqesi me ty sonja sa here qe hap gojen te kenaq.

  Ju bej thirrje te gjitheve qe te ta mbeshtesin sic po ta mbeshtes une mendimin.

  Kadriu mos te ma marri... per ters por kadriu nuk me terheq kur e hap gojen dhe flet.

  Jo se kam ndonje gje me kadriun se dhe ai ne rregull eshte por eshte ceshtje shije/qejfi, por me siguri mund te kete te tjere ne kete gazete qe do tja mbeshtetnin me kenaqesi edhe kadriut mendimin.

  Analistet ne fjale jane gjermane dhe jo meksikane o kadri!

  Nuk eshte njelloj them une o kadri si kur ben me sonjen muhabet dhe sikur e ben me kariun muhabetin...

 67. Postuar nga: Kadriu

  Ai i fundit te mbetet ne goje...maē!

 68. Postuar nga: TOM KOLA

  Shoku Maci menyra se si shkruan dhe ofendon te tjeret ne keto debate me detyron te te pergjigjem me te njejten gjuhe megjithese nuk eshte ne karakterin tim.Meqense nuk je gjendje te debatosh me shkrues te tjere ne kete forum, qe nuk jane ne nje mendim me tuajin,gjen rrugen me te shkurter ofendimin e tyre.Sa per dijeni sa per ata "gomaret"qe me shkruan mua ata jane te shumte ne krahinen tende o **** i trashe nga veriu opo me lart se veriu e nje prej tyre je dhe ti sepse andej nga jam une ja u kemi harruar dhe emrin.Ky forum ka qellim shkembim mendimesh e jo te gjejme e te shkruajme pjese nga gazeta te ndryshme ose analiza te bera nga te huajt per vendin tone.Ne rastin konkret ti je dakort me analistet gjermane per gjendjen ekonomike te vendit dhe nxitove ta shkruah por ne fakt gjendja nuk eshte ashtu sic e paraqesin ata pra eshte keq informim,propagande e njejte me ate te regjimit te Enverit.....prandaj te pyeta ku jeton po nuk mu pergjigje.
  Persa i perket autorit Agim Hamitit dhe librave te tij mos e hap gojen se besoj qe nuk i ke lexuar ose nqse i ke lexuar do te jesh ne te njejtin grup me ata qe shkruajne ne kete forum se eshte thjesht nje liber artistik ose thjesht historik sikur behet fjala per historine e Afirkes....
  Nga shkrimet e tua shoh se ke dhene mendim dhe citon si duhet te behet referendumi per te marre Shqiperia statusin e Europes dhe vahdon te vakuzosh akoma opoziten qe po e pengon ate.Te kam shprehur edhe here tjeter mendimin tim se kjo shte nje loje e perbashket e te dy partive PD e PS ku asnjera prej tyre nuk e do kete status.Te jesh i sigurte se nqse Sala yt i preferuar si pioner i demokracise(fashizmit) e politikan virtuoz(per te qeshur me lot),[keto jane vlersimet e tua ne disa shkrime te mepareshme nqse i mban mend se mesa duket te ka lene kujtesa sepse shkruan shume dhe nuk thua asgje.] do te bente te njejten gje. Marrja e statusit presuposon ligjeshmeri ne te gjitha fushat e veprimtarise te shteit,gje e cila aty nuk egziston,gjithashtu presupozon venien para pergjegjsise ligjore e denimit, te te gjithe pushtetareve te periudhes se pseudodemokracise per demet qe ata i kane popullit shqipetar,.gje qe nuk i intereson te dyjave....
  Dhe se fundi te jesh me korrekt me te gjithe bashkebiseduesit e tjere ne kete forum e mos te duket vetja si me i dituri nga te gjithe....

 69. Postuar nga: Sonja

  Qeni qe leh nuk te ha thote populli, sepse eshte ipotent.

  Trimat e vertet shihen ne shesh te burrave jo ne shesh te forumit, o hajvan.

  Hajvani mund te shkruaj si te doje, askush nuk merzitet me te se eshte hajvan.

  E thene ndryshe hajvani hajvan mbetet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it