Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 13 javë 2 ditë më parë

Zonja Delfin dhe vajza me nishan në faqe

Enj, 06/22/2017 - 13:34
E rrahu nëna djalin,
E lidhi te pema,
E lidhi nga krahu,
Që s'frynte era.

E diela e dy motrave - Tregim nga Hamit Taka

Mër, 06/21/2017 - 15:14
Nata me ankthet e saj, dita me telashet e veta.
Edhe dita e diel, ndryshe nga ç’e prisnim dhe shpresonim, filloi si zakonisht. Domethënë jo mirë.
ǒështë e vërteta, gjumi më kishte dalë pa rënë zilja e orës.

Cikël me poezi nga Qazim D. Shehu

Mar, 06/20/2017 - 18:44
…zgollë nga koha
Fymë lisash më ngashënjejnë
Eja dhe futu brenda meje
Strehë më të ngrohtë s`ke ku gjen.

Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Enj, 06/15/2017 - 11:48
Çdo natë në ekranin e xhamtë ju shoh
Dhe s’kuptoj një fjalë në gjuhën tuaj.
Po dhimbjen që herët jam mësuar ta njoh.
Më dhimbkaçdo fjalë, ndaj brenda s’e shuaj.

Nebi Dragoti: Poezi me tematikë nga zgjedhjet

Mër, 06/14/2017 - 19:43
Jo pseudopolitikë,
politikë virtuale jo!
Mjaft më me mashtrim
e manipulim kanceroz historik!

Levani plak - Elegji në prozë nga Resmi Osmani

Mar, 06/13/2017 - 20:18
E quanin Levan.
E çfarë nuk kanë thënë për të. Të mbështjella me mjegullën e kohës dhe përfytyrimi i ndezur, ato kanë ardhur si një jehonë gjer në ditët tona.

Shiu i kuq - Cikël me poezi nga Mexhit Prençi

Sht, 06/10/2017 - 08:52
… kur zhguli kufinjtë e arës
iu duk se nxori nga trupi i tij
një plumb të mbetur
që i dhëmbi fort, fort…

Kohë zgjedhjesh - Cikël poetik nga Pilo Zyba

Sht, 06/03/2017 - 14:32
Nëna ime Shqipëri, e murosur si vetë Rozafa,
E shikoj si sisën i pi çdo njeri, dhe ikin si nata!

Kurrë - Cikël me poezi nga Përparim Hysi

Mër, 05/31/2017 - 14:54
Kurrë nuk i rashë pragut, që të dëgjojë dera
Në vargjet që shkruaj, jam transparent si xham!
Nëse në këto vargje vëreni pandehma,
Unë mendoj se shumë faj nuk kam.

Robotët e urtë - Cikël poetik nga Vangjush Ziko

Dje, 05/28/2017 - 08:55
Më pëlqen ta thek bukën në mëngjes,
ta lyej me atë që i themi gjalpë,
djathi ka shijen e djathit,
por s'bie as erë deleje, as cjapi,

Adem Zaplluzha: Një copë guri mes dy kohëve

Dje, 05/28/2017 - 08:48
Ne përherë flinim me sy të hapur:
Atë kohë u përngjanim lepujve.
Pas çdo shkurre si fatamorganë,
Shfaqej për ne kryedjalli i mallkuar i shekujve.

Kurth - Tregim nga Vilhelme Vrana Haxhiraj

Dje, 05/28/2017 - 08:45
Ajo mbërriti në stacionin e trenit në kohë, pak para orarit të nisjes. Menjëhjerë më ra në sy veshja e zezë elegante dhe qëndrimi i saj shpërfillës ndaj gjithçkaje që e rrethonte.

''Halli'' i xha Trushit - Tregim nga Përparim Hysi

Mër, 05/24/2017 - 15:25
E kam njohur prej kohësh xha Trushin. Unë mësues në atë fshat të largët (epo më tej nuk kishe se ku shkoje veç drejt e në det) dhe ai, denbabaden aty. Unë djalth që sa kisha vënë brisk mbi faqe dhe ai, xha Trushi, kish hyrë në moshën e tretë.

Dheu i Shqipërisë - Tregim nga Resmi Osmani

Mër, 05/24/2017 - 15:20
1
Në shtëpinë e madhe të Konomejve në Gliqi të Çamërisë, atë ditë dhjetori kishte të hyra e të dala të shumta. Babamadhi, Niko Konomi, të djeshmen ishte kthyer nga Vlora.

Dhimbje e bukur - Tregim nga Valter Dauti

Mër, 05/24/2017 - 14:48
Pa e kuptuar ishte kthyer në një njeri të zakonshëm dhe e zakonshmja, jo rrallë, është e mërzitshme.Tutje, bulevardi qendror i qytetit gjallonte si një planariat hemofrodit që e gjente shumimin dhe kënaqësinë te vetvetja.

Këngët e mallit - Cikël poetik nga Hamit Taka

Mar, 05/23/2017 - 20:22
Më ike, o bir, herët në kurbet
Dhe kokën s’e ktheve më prapa!
Me tinguj malli ende trokasin
Në zemrën time ata hapa!

Erdha mëmëdheu im - Poemth nga Pilo Zyba

Mar, 05/23/2017 - 00:33
Nënë erdha nga mërgimi,
Se kur e nisa nga fillimi,
Kacidhe mbetet fitimi!

Trëndafili i përgjakur - Skicë nga Selman Meziu

Dje, 05/21/2017 - 23:08
Në qiellin e muajit Shkurt dielli copëzohej nga retë. Në Larushke kishte vite që ishte mbjellë jonxhë. Ajo ende pushonte nën shtresën e plehut të lopëve përzier me kashtëra.

Lenica - Tregim nga Përparim Hysi

Dje, 05/21/2017 - 00:42
Kam qenë me shërbim në atë qytezë të vogël, kur e kam njohur Lenicën. Qyteza, vërtet e vogël, aq sa mund ta futje në xhep, por kish dhe ç'ka mbaje mend prej saj. Kishte një natyrë që nuk ia gjeje shoqen kund: në të katra stinët.

Valter Dauti: Kam lënë ca gjurmë mbi dëborë

Sht, 05/20/2017 - 01:10
Kam lënë ca gjurmë mbi borën e bardhë,
- Gjithë njerëzit, mbi stinë lenë gjurmë!
Ca strofa të shtrembra, që qeshnin në radhë,
Si djepat, ku foshnjat flenë gjumë...
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar